PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwice zmodernizowały Rynek

  • PAP    1 grudnia 2010 - 10:03

Kosztem ok. 12,6 mln zł Gliwice zmodernizowały część starówki. Nowa jest nawierzchnia Rynku oraz jezdnia i chodniki fragmentu prowadzącej do niego ulicy Zwycięstwa. Na placu stanie też studnia, która była jego częścią w XVIII w.
W środę odnowiony Rynek, wraz z drogą, zostanie oddany mieszkańcom do użytku. Jak powiedział rzecznik gliwickiego magistratu Marek Jarzębowski, w mieście mającym dobrą sytuację gospodarczą, przyszedł czas na inwestowanie w jego urodę. - Teraz możemy się zająć remontowaniem i eksponowaniem tego, co jest tu najpiękniejsze, czyli Rynkiem i starówką ponad 750-letniego grodu, jakim są Gliwice - powiedział.

Remont Rynku trwał 5 miesięcy. Nawierzchnię z płyty z lat 70. ubiegłego wieku wymieniono na kostkę i prostokątne płyty granitowe, które mają wyznaczać ciągi komunikacyjne. Zamontowano też nowe latarnie, wyglądem nawiązujące do gazowych lamp, które stały tam w XIX w., a także ławki i stojaki na rowery. Posadzono nowe drzewa oraz wyremontowano fontannę.

Stojący na Rynku ratusz będzie iluminowany kilkunastoma lampami, umieszczonymi w różnych miejscach placu. Podświetlona zostanie również wieża ratusza, a także arkady i fontanna.

Nową atrakcją ma być wyeksponowana na placu XVIII-wieczna studnia, która została wydobyta spod płyty Rynku podczas badań archeologicznych. Studnia zostanie podświetlona od wewnątrz i przykryta zbrojonym szkłem.

W ramach modernizacji Rynku wymieniono też wszystkie sieci miejskie oraz wykonano izolację przeciwwilgociową fundamentów ratusza.

Plac zostanie odmieniony również dzięki zmianie lokalizacji letnich kawiarni, które będą skupione w jednym miejscu i nie będą mogły przekraczać wytyczonej granicy. Zamiast parasoli na Rynku, latem staną duże markizy, wyglądem spójne z kolorami odremontowanych już kamienic. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, czy kawiarnia pod szklaną kopułą, tzw. igloo, która zajmowała sporą część placu przed jego remontem, będzie dalej jego częścią.

W ramach modernizacji Rynku wymieniono też nawierzchnię jezdni i chodniki części ulicy Zwycięstwa - od Dolnych Wałów do Rynku. Wcześniej, we wrześniu wyremontowano też ulicę Wieczorka i sąsiadujące z nią skwery. Jak podkreślił Jarzębowski, to tylko część zaplanowanych prac. W ciągu 5 lat zostanie odświeżona cała gliwicka starówka i jej okolice.

Remont Rynku rozpoczął się w lipcu, kiedy główny plac w mieście cieszy się największym zainteresowaniem. Restauratorzy prowadzący tam letnie kawiarnie protestowali przeciwko zabraniu im tego miejsca w najlepszym dla nich czasie. Rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, Jadwiga Jagiełło-Stiborska wyjaśniła, iż termin oznacza najlepszy okres do prowadzenia prac budowlanych. - Trudno jest je realizować jesienią czy zimą, kiedy temperatura nie sprzyja realizacji tego typu zadań - dodała rzeczniczka.

Gliwicki rynek powstał w momencie lokacji miasta w połowie XIII wieku. Do dziś został zachowany jego średniowieczny kształt architektoniczny i układ pobliskich uliczek starówki. Z powodu wielu pożarów nie zachował się jednak żaden ówczesny budynek mieszkalny. Najstarsze murowane fragmenty ratusza pochodzą z XIV lub XV wieku.

Czytaj też:

Odnowiony plac im. Jana Pawła II w Sosnowcu

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • charboł, 2010-12-01 10:59:50

    dobrze. tylko sie cieszyc. juz czas najwyzszy cos zrobic