PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwicki magistrat zmienia oblicze. Tak będzie wyglądać wejście z... wiatrołapem

  • 24gliwice.pl    10 października 2016 - 11:15
Gliwicki magistrat zmienia oblicze. Tak będzie wyglądać wejście z... wiatrołapem
fot.24gliwce.pl

• Trwają zasadnicze prace przy budowie nowego wejścia do Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
• W miejsce szklanej dobudówki pojawi się „pawilon-wiatrołap” – jak określił nowe rozwiązanie projektant.
– Będą to przenikające się prostopadłościenne bryły: szklana i żelbetowa, obramowane portalem w formie żelbetowej otwieranej ściany oraz ażur nawiązujący do form organicznych – czytamy w koncepcji architektonicznej przygotowanej przez gliwicką firmą BUD SERWIS RDK.

Projekt modernizacji budynku magistratu został zatwierdzony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Oprócz przebudowy wejścia, zakres remontu objął wymianę stolarki okiennej, instalacji centralnego ogrzewania, docieplenia dachu w skrzydle północnym nad czwartym piętrem oraz docieplenie ścian zewnętrznych wraz z wykonaniem elewacji. Ten ostatni element podzielił kilka miesięcy temu mieszkańców. Wydaje się, że nie inaczej będzie w przypadku „pawilonu-wiatrołapu”.

Budynek gliwickiego magistratu wybudowano w 1928 roku, jako hotel Haus Oberschlesien. Kwitło tu życie kulturalne i towarzyskie miasta. Sytuacja zmieniła się po dojściu Hitlera do władzy, kiedy to budynek stał się miejscem zebrań NSDAP, a w czasie wojny składem materiałów propagandowych III Rzeszy. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Gliwic, budynek został podpalony przez radzieckich żołnierzy. Gmach odbudowano, a autorem przebudowy był związany z Gliwicami architekt Tadeusz Teodorowicz-Todorowski.

Koszt trwającej od kilku miesięcy modernizacji wstępnie oszacowano na 6,6 mln złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.