PARTNER PORTALU
  • BGK

Głogów chce odbudować teatr. Ruiny straszą od II wojny światowej

  • MIW    18 lutego 2016 - 11:30
Głogów chce odbudować teatr. Ruiny straszą od II wojny światowej
Ruiny głogowskiego teatru czekają na odbudowę od 1945 roku. (Fot. : UM Głogów).

• Odbudowany teatr ma jak najbardziej przypominać pierwowzór.
• Inwestycja ma kosztować miasto 20 milionów złotych. 
• Ogłoszono już przetarg na dokumentację teatru miejskiego.
Władze Głogowa podjęły decyzje o odbudowie miejskiego teatru. Obiekt pozostaje w ruinie od 1945 roku. Jak zapowiada Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa odbudowany teatr będzie możliwie najwierniej przypominał ten, który funkcjonował przed II wojną światową.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele miasta poinformowali, że ogłoszono już przetarg na dokumentację Teatru im. Andreasa Gryphiusa. Wcześniej prezydent Głogowa odbył wizytę studyjną w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Głogowski obiekt jest o prawda mniejszy niż wrocławski, ale ma wiele cech wspólnych.

- Specyfikacja została uzgodniona z Konserwatorem Zabytków, a obiekt będzie jak najwierniej przypominał stan zabytku sprzed II wojny światowej. Będzie to nadal obiekt teatralny, a jako pierwsza zostanie odbudowana część historyczna, której pozostałości widzimy dziś. W kolejnym etapie – część której dziś nie ma. Odbudowa istniejącej do dziś części zabytku ma kosztować około 20 milionów złotych. Na dokumentację w budżecie miasta zabezpieczono 1.500 tys. złotych. Zainteresowanie przetargiem już jest, firmy projektowe z całej Polski składają zapytania związane z dokumentacją. Zależy nam, by projektant miał doświadczenie w pracy z zabytkami przeznaczonymi pod obiekty kulturalne, projektowaniem scen teatralnych czy nagłośnieniem i akustyką – mówił prezydent Rafael Rokaszewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.