PARTNER PORTALU
  • BGK

Główna aleja Chełma otwiera się na inwestycje

  • chelmonline.pl    24 kwietnia 2013 - 10:28
Główna aleja Chełma otwiera się na inwestycje

Już wkrótce zmienić się może krajobraz wokół alei I Armii Wojska Polskiego w Chełmie. Uchwalony na początku marca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma szansę zacząć obowiązywać już w maju.
Al. I AWP to jedna z głównych ulic Chełma, przy której znajdują się m.in. oddział poczty, ZUS, KRUS, Sąd Rejonowy oraz Chełmska Biblioteka Publiczna. To właśnie rejon tej ostatniej mogą wkrótce czekać największe zmiany.

- Nowy plan zagospodarowania znacznie zwiększa atrakcyjność inwestycyjną wolnych w tym rejonie miasta terenów - mówi prezydent Chełma Agata Fisz - Mam nadzieję, że nowe obiekty, które mogłyby tam powstać uzupełnią krajobraz oraz pozwolą na stworzenie nowych miejsc pracy.

Chodzi o dwa obszary położone po dwóch stronach biblioteki. Od wschodu powierzchnia możliwych do zagospodarowania gruntów wynosi około 6000 mkw, od zachodu nieco mniej - około 3500 mkw. Próby zbycia dość atrakcyjnie położonych gruntów podejmowane były już kilka lat temu. Pomimo kilkukrotnie ogłaszanych przetargów działki nie znalazły nabywcy. Teraz ma być inaczej.

- Dawne przeznaczenie tych terenów znacznie ograniczało swobodę przedsiębiorców. Po zmianie potencjalni inwestorzy mają większe możliwości, przez co atrakcyjność gruntów znacznie wzrosła. Ale oczywiście nadal jest to obszar znajdujący się pod ochroną i wszelkie budowle muszą być uzgadniane z konserwatorem zabytków - wyjaśnia prezydent Fisz.

W uchwalonym jeszcze w marcu nowym planie zagospodarowania przestrzennego obie działki przeznaczone są pod usługi. Zgodnie z zapisami powstać tam mogą obiekty o wysokości maksymalnie 14 metrów i 3 nadziemnych kondygnacjach, przez co nie mogą przesłaniać chełmskiej „Górki". Nie powstaną tam jednak parterowe dyskonty gdyż kolejnym z warunków jest budowa obiektów o co najmniej dwóch kondygnacjach.

- Od pewnego czasu otrzymujemy sygnały od podmiotów zainteresowanych zainwestowaniem na tych terenach, szczególnie po zmianie ich przeznaczenia. Dlatego przygotowujemy procedury niezbędne do ogłoszenia przetargów - zapewnia dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej Robert Chełmicki.

Zanim jednak będzie to możliwe, zakończyć się muszą wymagane prawem procedury, jakie towarzyszą każdej zmianie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

- Uchwalony nowy plan najpierw podlega ocenie wojewody, później musi zostać ogłoszony w Dzienniku Urzędowym a następnie się uprawomocnić. Procedury te trwać mogą około dwóch lub trzech miesięcy- mówi Maria Talma dyrektor Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa.

Władze Chełma liczą na to, iż działki szybko znajdą nabywców. Pozyskane w ten sposób środki zasilą wkład własny, jaki miasto musi zabezpieczyć na jedną z największych tegorocznych inwestycji - budowę chełmskiej biblioteki. Szacowana na kilkanaście milionów złotych inwestycja rozpocząć się ma w połowie tego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.