PARTNER PORTALU
  • BGK

Główna arteria łącząca Katowice, Chorzów i Bytom zostanie wyremontowana

  • PAP/AT    20 maja 2017 - 18:35
Główna arteria łącząca Katowice, Chorzów i Bytom zostanie wyremontowana
Prace obejmą całą ul. Katowicką w granicach Chorzowa (fot.fotolia)

Samorząd Chorzowa otrzymał ponad 2 mln zł dotacji otrzymał na kompleksowy remont nawierzchni ul. Katowickiej.
• Ul. Katowicka to główna arteria łącząca m.in. Katowice, Chorzów oraz Bytom.

• Przebiega nią droga krajowa nr 79.

• Ze względu na jej obciążenie, prace zostaną wykonane latem.

 

"Dzięki dotacji z budżetu państwa w ub. roku odnowiliśmy chorzowski odcinek Drogowej Trasy Średnicowej. W tym roku roboty przeprowadzone zostaną na ulicy Katowickiej. Na remont nawierzchni pozyskaliśmy ponad 2 mln zł" - poinformował wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

Jak zaznaczył, w ciągu doby ul. Katowicką przejeżdża przeciętnie 37-39 tys. samochodów. W wakacje ruch na tej arterii spada o ponad 25 proc., dlatego szacowany na ok. 4 mln zł gruntowny remont jej nawierzchni zaplanowano właśnie na lipiec i sierpień.

Prace obejmą całą ul. Katowicką w granicach miasta. Wyłączony z nich zostanie tylko 900-metrowy odcinek na estakadzie przebiegającej nad chorzowskim rynku (kapitalny remont estakady przeprowadzono w 2012-2013 r.).

Przed remontem estakady rozważano przyszły kształt rynku (przetarg na jego przebudowę miasto zamierza ogłosić jeszcze w maju) Dyskutowano wówczas m.in., czy zniszczoną i zabierającą przestrzeń rynku dwujezdniową estakadę odnowić czy też całkowicie wyburzyć.

Ostatecznie zdecydowano, że wobec braku drogi alternatywnej dla tej, którą obecnie przejeżdża znacznie ponad 30 tys. pojazdów w ciągu doby, estakada musi na razie pozostać. Została odnowiona, natomiast pozyskana w konkursie koncepcja przebudowy rynku uwzględnia możliwość wyburzenia w przyszłości estakady - i rearanżacji wówczas centralnego placu miasta.

Miasto przygotowywało też pod kątem obecnych środków unijnych projekt budowy obwodnicy - nowego przebiegu drogi nr 79 - o szacunkowej wartości ok. miliarda złotych. Jedną z podstaw było wcześniejsze porozumienie o współpracy w tej sprawie z sąsiednimi Bytomiem i Katowicami. Bytom jednak ze względów finansowych nie zdecydował się na szybką realizację przedsięwzięcia.

W ub. roku Chorzów pozyskał środki zewnętrzne na kompleksową wymianę nawierzchni niemal całego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej w granicach miasta (droga nr 902 - łączy m.in. Katowice, Chorzów, Zabrze i Gliwice). W podziale środków z rezerwy subwencji ogólnej na dofinansowanie dróg samorządowych miasto otrzymało wówczas 1,4 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ufo, 2017-05-20 21:45:00

    A co z odcinkiem "wesołe miasteczko" - "stadion śląski". Dlaczego wprowadzono tam ograniczenie prędkości do 60 km/h - przez ostatnie kilkadziesiąt lat była tam prędkość dop. 80 km/h. Fakt faktem ten odcinek nadaje się do remontu.