PARTNER PORTALU
  • BGK

Główna atrakcja Wadowic w remoncie

  • PAP    29 lipca 2010 - 18:02

Replikę mieszkania z dzieciństwa Karola Wojtyły zobaczą turyści odwiedzający Wadowice w czasie, gdy trwała będzie przebudowa Muzeum Domu Rodzinnego polskiego papieża.
Dyrektor placówki ks. Paweł Danek powiedział, że prace remontowe rozpoczną się prawdopodobnie we wrześniu.
 
- Przetarg został ogłoszony. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to chcielibyśmy we wrześniu rozpocząć prace. Muzeum w domu rodzinnym na czas remontu będzie zamknięte, ale przygotowujemy wystawę zastępczą. Otwarta zostanie w momencie zamknięcia muzeum - powiedział duchowny.

Ksiądz Danek powiedział, że zastępczą ekspozycją będzie replika wnętrza domu rodzinnego Karola Wojtyły. Turyści będą ją mogli zobaczyć w sali na parterze budynku parafii Ofiarowania NMP. To zaledwie kilkadziesiąt metrów od muzeum. Przed wojną późniejszy papież Jan Paweł II występował w niej w spektaklach teatralnych. Obecnie znajduje się tam kapliczka.

Dyrektor muzeum dodał, że przebudowa potrwa co najmniej 2 lata. Kosztować ma 20 milionów złotych. Ksiądz Danek zapewnił, że na początek finansowanie jest zabezpieczone. Wierzy też, że pieniędzy starczy także w przyszłości. Projekt został wpisany na listę najważniejszych zadań w Małopolsce, które będą dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej.

W domu rodzinnym Karola Wojtyły powstać ma nowoczesna ekspozycja poświęcona osobie i myśli Jana Pawła II. Projekt przebudowy przygotowała pracownia architektoniczna Jarosława Kłaputa.

Kamienica ma odzyskać wygląd z lat 20. XX wieku. Rozkład sal będzie uporządkowany chronologicznie i tematycznie. Zaplanowano m.in. multimedialne prezentacje papieskich encyklik, ekspozycję "Przebaczam zamachowcowi" i sale poświęcone pierwszym latom kapłaństwa Wojtyły. Muzeum zajmie cztery kondygnacje, czyli o dwie więcej niż obecnie.

W placówce urządzone będzie również miejsce pamięci przedwojennych żydowskich właścicieli budynku i ofiar holokaustu z Wadowic.
 
Muzeum mają współfinansować: Ministerstwo Kultury, województwo małopolskie i Wadowice. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.