PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmach Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy już stoi

  • AT    14 czerwca 2012 - 19:29
Gmach Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy już stoi

W dużym tempie prowadzone są prace na budowie nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. W stanie zamkniętym surowym jest już nowe skrzydło gmachu głównego.
Inwestycja, której głównym wykonawcą jest warszawski Budimex rozpoczęła się w kwietniu 2011 roku. Do tej pory zakończyły się już wszystkie prace betonowe i żelbetowe związane z budową skrzydła budynku głównego. Na ich potrzeby zużyto około 9 tysięcy metrów sześciennych betonu i około 780 ton stali zbrojeniowej.

Położono 30 kilometrów instalacji rurowych oraz 160 kilometrów przewodów i kabli elektrycznych. Nowa powierzchnia użytkowa, to około 12 tysięcy metrów kwadratowych.

Obecnie wewnątrz budynku trwają prace murarskie, tynkarskie i posadzkarskie. Wstawiono już okna i drzwi, prowadzone są prace związane z ociepleniem i elewacją budynku.

Ekipy fachowców montują instalacje wodne, kanalizacyjne i wentylacyjne, a na dachu i ostatniej kondygnacji instalowane są urządzenia do wytwarzania wody lodowej zasilającej klimatyzację dla obszarów o podwyższonych wymaganiach co do jakości powietrza, takich jak blok operacyjny oraz laboratorium.

Budynek został też wyposażony w system rurociągów gazów medycznych, instalowane są systemy wykrywania pożaru i włamania, telewizji dozorowej oraz dźwiękowego systemu ostrzegawczego. Trwa montaż dźwigów osobowych. Rozpoczęły się prace związane ze stawianiem specjalistycznych ścian bloku operacyjnego wraz z niezbędnym wyposażeniem, m.in. stropami laminarnymi.

- Ta inwestycja otwiera przed naszym szpitalem całkiem nowe możliwości i perspektywy działalności. Naszą ambicją jest, aby wszystkie dzieci mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim były objęte wysokospecjalistyczną opieką medyczną i abyśmy mogli świadczyć nasze usługi na jak najwyższym poziomie - mówił Danuta Kurylak, dyrektor szpitala do spraw lecznictwa.

- W nowym gmachu szpitala będziemy mogli przeprowadzać zabiegi, na które dotychczas musieliśmy wysyłać małych pacjentów do innych placówek na terenie kraju, m.in. do Łodzi czy Rabki - dodała Kurylak.

Nowe mury szpitala pomieszczą między innymi nowoczesny oddział chirurgiczny i leczenia oparzeń oraz cztery dobrze wyposażone sale operacyjne. Na dachu budynku powstanie ponadto ogród  z placem zabaw. W szpitalu znajdą się również miejsca noclegowe dla rodziców chorych dzieci. Skrzydło gmachu głównego będzie gotowe pod koniec 2012 roku.

Termin zakończenia całej inwestycji to listopad 2013 roku. Przedsięwzięcie sfinansował Urząd Marszałkowski ze środków pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Koszt budowy to 118,5 miliona złotych.

- Kompleks lecznicy powstaje praktycznie od podstaw w prawdziwie europejskim standardzie. Wyposażymy go też w najnowocześniejszy sprzęt. W tej chwili analizowane są koszty zakupu wyposażenia oraz specjalistycznej aparatury medycznej – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Po modernizacji szpitala powstanie nowoczesne centrum leczenia wielospecjalistycznego dzieci i młodzieży. Cztery sale operacyjne będą w pełni wykorzystane na potrzeby chirurgii i laryngologii dziecięcej.

Na każdej z nich zaplanowano realizację 5 – 6 zabiegów operacyjnych dziennie. 12 łóżkowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii wyposażony w nowoczesny sprzęt pozwoli na stosowanie najnowszych technik znieczulenia i ratowania życia. W oparciu o oddziały dotychczas funkcjonujące placówka będzie zajmować się leczeniem chirurgicznym chorób okresu noworodkowego, schorzeń onkologicznych, oraz chirurgią plastyczną.

Ogromnym ułatwieniem i przyspieszeniem diagnostyki będzie możliwość wykonywania na miejscu badań obrazowych – tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Powstanie też centrum leczenia zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży: anoreksji i otyłości. Istotnym uzupełnieniem leczenia zachowawczego i zabiegowego będzie nowoczesna rehabilitacja.

Teren budowy wizytował dzisiaj (14 czerwca) z dziennikarzami wicemarszałek Edward Hartwich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.