PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina Gołdap zakończyła budowę pijalni wód

  • PAP    7 września 2012 - 15:43
Gmina Gołdap zakończyła budowę pijalni wód

Gmina Gołdap zakończyła budowę pijalni wód mineralnych i leczniczych, w mieście powstają też tężnie i park zdrojowy. Rozbudowa tego jedynego w woj. warmińsko-mazurskim uzdrowiska ma kosztować w sumie 40 mln zł.
Jak poinformował w piątek Urząd Miasta w Gołdapi pijalnia wód mineralnych i leczniczych powstała w dzielnicy uzdrowiskowej za środki unijne. W budynku o powierzchni blisko 600 m kw. są również mini tężnie i grota solna.

Wcześniej wykonano dwa odwierty wód solankowych. Do końca września zostaną zamontowane pompy, które umożliwią kuracjuszom gołdapskiego sanatorium korzystanie z nowego obiektu.

Czytaj też: Przeatrg na tężnie w Gołdapi rozstrzygnięty

Woda mineralna z płytszego odwiertu o głębokości 415 m będzie dostępna dla wszystkich; ma skład chlorkowo-sodowy z dużą zawartością magnezu. Woda z głębszego odwiertu - 615 metrów - posiada właściwości lecznicze i musi być stosowana według zaleceń lekarzy.

Jak powiedział wiceburmistrz Gołdapi, Jacek Morzy dotychczas zakończono ponad połowę prac przewidzianych w projekcie rozbudowy uzdrowiska. Wartość całej inwestycji sięga 40 mln zł, z czego 34 mln zł pochodzą z Unii Europejskiej. Przeprowadzono już renowacje miejskiego rynku, zbudowano promenadę nad jeziorem Gołdap, wyznaczono ścieżki spacerowe, trasy rowerowe i konne. Kończą się prace w parku zdrojowym, a do końca września 2013 r. mają być gotowe tężnie.

Czytaj też: Gołdap marzy o hotelach i pensjonatach

Gołdapskie tężnie mają mieć 8 metrów wysokości i 200 metrów długości. Przypominać będą te w Ciechocinku. Po umieszczonych w drewnianej konstrukcji gałązkach tarniny spływać będzie solanka pochodząca z odwiertów głębinowych.

Miasto poszukuje inwestorów, którzy zbudują sanatoria, hotele, centra odnowy biologicznej i kasyno, a także firmy zainteresowanej rozlewaniem i butelkowaniem wód mineralnych. Liczy również, że znajdą się chętni na wykorzystanie okolicznych torfowisk, bogatych w lecznicze borowiny.

Gołdap jako jedyna miejscowość w woj. warmińsko-mazurskim uzyskała w 2000 r. status uzdrowiska. W tamtejszym sanatorium leczą się kuracjusze ze schorzeniami narządów ruchu, układu pokarmowego i oddechowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.