PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina Jeleśnia przejmie dworzec PKP za złotówkę

  • GK    25 października 2012 - 13:16
Gmina Jeleśnia przejmie dworzec PKP za złotówkę

Gmina Jeleśnia przejmie dworzec do połowy przyszłego roku, najpóźniej w pierwszym kwartale 2014 roku. Zaniedbany obiekt ma doczekać się remontu i zagospodarowania.
Od początku kadencji wójt Marian Czarnota walczył o to, by przejąć dworzec kolejowy w Jeleśni oraz sporą działkę wzdłuż torów.

We wrześniu odbyło się w gminie Jeleśnia ważne spotkanie z przedstawicielami PKP, a kilka dni temu podpisana została w PKP notatka służbowa. Zawarto w niej pozytywne dla gminy ustalenia.

– Dogadamy się z korzyścią dla PKP i dla gminy – zapewnia Roman Nowacki, dyrektor projektu z Centralnego biura Nieruchomości PKP w Warszawie, zajmujący się przekazywaniem samorządom nieczynnych obiektów PKP.

Takie nieruchomości to dla PKP balast, a dla samorządów obciążenie w postaci szpecących krajobraz, zaniedbanych obiektów.

– Gmina Jeleśnia przejmie dworzec do połowy przyszłego roku, najpóźniej w pierwszym kwartale 2014 roku. Wdrażamy odpowiednie procedury. Chodzi też o komercyjną działkę przed dworcem oraz drogę dojazdową do dworca. Przekazanie dworca nastąpi na zasadach dogodnych dla stron umowy, grunt i droga zbyte zostaną na zasadzie komercyjnej, ale gmina będzie potraktowana ulgowo – zapewnia Nowacki.

Dworzec w Jeleśni od kilku lat niszczeje. Nieczynna poczekalnia, rdzewiejący dach, wybite szyby w oknach… Jak zauważa Marian Czarnota, koszt remontu przewyższy wartość obiektu, więc jego zakup przez gminę prawdopodobnie nastąpi za symboliczną złotówkę.

<!-- pagebreak //-->

– Mamy zamiar uruchomić w nim świetlicę środowiskową, będzie też zgodnie z ustaleniami z PKP część, wydzielona na poczekalnię i obsługę ruchu pasażerskiego. To będą nowe gminne lokale, do wykorzystania na przykład przez stowarzyszenia i organizacje. Będziemy się starać pozyskać pieniądze z zewnątrz na remont budynku dworca. Na działce przed dworcem chciałbym zlokalizować centrum przesiadkowe, wygodne przystanki dla busów, które rozwoziłyby pasażerów docierających do Jeleśni od strony Suchej Beskidzkiej i Żywca czy ze Słowacji, w dalszych kierunkach. W planach jest także, o ile wyremontowane zostanie torowisko, by był tu punkt przeładunkowy dla przemysłu wymagającego dużych dostaw i wysyłającego towary, na przykład Żywiec Zdrój. Firma jest tym zainteresowana, a mieszkańcom od Jeleśni po Żywiec nie przeszkadzałby już uciążliwy obecnie ruch tirów na lokalnych drogach. Powstałaby tu platforma przeładunkowa – zdradza wójt Czarnota.

Nowacki, który był w Jeleśni na wrześniowym spotkaniu z wójtem zapewnia, że PKP bardzo chce się dogadać z gminą, ale wszystko wymaga czasu.

– Zajmujemy się takimi obiektami w całej Polsce i nie jest to zadanie proste, a do tego jest czasochłonne. Ale można powiedzieć, że sprawa dworca i terenów PKP w Jeleśni, dzięki zaangażowaniu partnerów, trafiła na odpowiednie tory...
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.