PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina Staszów przeprowadzi renowację Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej

  • PAP/MIW    7 kwietnia 2018 - 11:33
Gmina Staszów przeprowadzi renowację Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej
Pałac Kołłątajów w Wiśniowej. (fot. staszow.pl)

Samorząd Staszowa (Świętokrzyskie) planuje renowację zabytkowego Pałac Kołłątajów w Wiśniowej. Obiekt - w pierwotnej wersji barokowy - należał do rodziny współtwórcy Konstytucji 3 Maja, duchownego i uczonego Hugona Kołłątaja.
Pierwszy etap renowacji ma objąć m.in. wymianę dachu, stolarki okiennej i drzwiowej oraz odnowę elewacji budynku. Wykonane zostaną także izolacje pionowe i poziome w ścianach fundamentowych. Renowacji zostanie poddana również znajdująca się na piętrze budynku Izba Pamięci Hugona Kołłątaja i inne sale. Wokół obiektu zostanie wykonany drenaż i odwodnienie.

Gmina Staszów pozyskała blisko 400 tys. zł dofinansowania na to przedsięwzięcie, z funduszy unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Koszt całego projektu wynosi 600 tys. zł. Jak poinformował burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, po połowie kwietnia gmina ogłosi przetarg na realizację tego zadania.

W planach jest dalszy remont i renowacja gmachu. Samorząd otrzymał 100 tys. zł dotacji z resortu kultury, która razem z podobną kwotą z gminnego budżetu, pozwoli na remont kolejnych pomieszczeń wewnątrz pałacu, m. in. korytarza.

- Do remontu zostanie jeszcze parter - zamierzamy starać się o kolejne środki. Chcemy przywrócić dawną świetność tego budynku - podkreślił Kopeć.

Władze Staszowa liczą, że remont zabytkowego obiektu przyczyni się do zwiększenia potencjału turystycznego gminy i województwa.

Pałac Kołłątajów w Wiśniowej, pierwotnie barokowa budowla z początku XVIII w., była kilkukrotnie przebudowywana. W otoczonym przez park budynku przez wiele lat funkcjonowała szkoła. Obecnie część pomieszczeń użytkuje przedszkole (pozostanie w tym miejscu po renowacji gmachu). W pałacu znajduje się też biblioteka oraz Izba Pamięci Hugona Kołłątaja, z wieloma cennymi pamiątkami i eksponatami.

Pałac w Wiśniowej - miejscowości położonej kilka kilometrów od Staszowa - został wybudowany przez Karola Tarłę, a następnie gruntownie przebudowany przez Kołłątajów. W końcu XVIII w. właścicielem miejscowości został Rafał Kołłątaj - brat Hugona - starosta trześniowski. W 1803 r. Wiśniową kupił ich bratanek, Eustachy. Hugo utrzymywał bliskie kontakty z rodziną, a po śmierci uczonego w miejscowym kościele złożono jego serce - miejsce to upamiętnia wmurowana w świątyni tablica.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.