PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina szuka inwestora na zabytkową wieżę

  • PAP    13 stycznia 2014 - 18:55
Gmina szuka inwestora na zabytkową wieżę

Gmina Pieniężno na Warmii szuka inwestorów zainteresowanych kupnem i rewitalizacją zabytkowej kościelnej wieży. Samotnie stojąca na miejskim rynku 28-metrowa budowla jest pozostałością po zniszczonym w czasie II wojny neogotyckim kościele ewangelickim z 1851 roku.
Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo powiedział PAP, że gmina umieściła kościelną wieżę w swojej bazie ofert inwestycyjnych, żeby znaleźć inwestora, który zrewitalizuje ten zabytkowy obiekt. Jak dodał, samorząd ma przygotowaną aktualną dokumentację techniczną na remont wieży, sfinansowaną przez miasto partnerskie z Niemiec. Budynek od końca II wojny nie pełni funkcji sakralnych.

Zdaniem burmistrza, jeśli pojawi się ciekawa oferta, to miasto jest gotowe ogłosić oficjalny przetarg na sprzedaż wieży. Może też zaoferować inwestorowi inną działkę w rozliczeniu za odnowę zabytku. Jak zaznaczył, wieża stoi w samym centrum Pieniężna i mogłaby zostać przeznaczona na cele turystyczne. "Nie możemy pozwolić, żeby było tam coś, co nie licuje z tym miejscem" - podkreślił.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego tę część miasta przeznaczono pod zabudowę usługowo-mieszkalną. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków i znajduje się w obszarze ścisłej ochrony konserwatorskiej. Dlatego prace budowlane muszą ograniczać się do odbudowy, konserwacji i rewitalizacji budowli.

Stojąca samotnie na miejskim rynku wieża ma pięć kondygnacji i 28 m wysokości. Należała do neogotyckiego kościoła ewangelickiego, wzniesionego w latach 1844-51. Pozostała część tej świątyni została zniszczona - podobnie jak 90 proc. zabudowy Pieniężna - podczas niemiecko-radzieckich walk na początku 1945 roku. Ruiny kościelnej nawy rozebrano w latach 60. ubiegłego wieku, pozostały jedynie kamienne fundamenty.

Przed wojną większość mieszkańców Pieniężna i całej Warmii stanowili katolicy. Wspólnota ewangelicka była szacowana na 400 wiernych w tym mieście i 420 w pobliskich wsiach. Niemal wszyscy dawni mieszkańcy uciekli przed nadciągającym frontem lub po wojnie wyjechali do Niemiec.

To nie jedyna wieża, którą zamierza sprzedać gmina Pieniężno. Jeszcze w styczniu zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż nieczynnej od półtora roku wieży ciśnień z 1905 roku. Obiekt z cegły ceramicznej ma 25 m wysokości, na górze umieszczony jest zbiornik o pojemności 150 m sześc. Służył do wyrównania ciśnienia wody w miejskiej sieci wodociągowej i sterowania pomp głębinowych.

Budowla znajduje się w pobliżu rezerwatu przyrody Dolina Rzeki Wałszy. W ocenie władz miasta taka lokalizacja doskonale nadaje się do stworzenia tam punktu widokowego, parku linowego lub innego obiektu aktywnej rekreacji. Pod koniec ub. roku gmina próbowała już raz sprzedać tę wieżę za 150 tys. zł, ale wtedy nie zgłosił się żaden inwestor.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.