PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina Zawoja ze Słowakami buduje Centrum Górskie Korona Ziemi

  • pap    19 sierpnia 2014 - 07:43
Gmina Zawoja ze Słowakami buduje Centrum Górskie Korona Ziemi

Centrum Górskie Korona Ziemi, gromadzące eksponaty związane z polskim himalaizmem oraz poświęcone turystyce wysokogórskiej, geografii, geologii i etnografii powstaje w Zawoi u podnóża Babiej Góry. Otwarcie zaplanowano na październik.
"Centrum ma być miejscem edukacyjnym, w którym będzie można zapoznać się z dokonaniami polskich zdobywców najwyższych szczytów świata. Chcemy, aby wycieczki szkolne przyjeżdżały tu jak na górską wyprawę, bo w centrum dzieci będą mogły wirtualnie zdobyć Koronę Ziemi, czyli osiem najwyższych szczytów świata" - wyjaśnił PAP Bartosz Krawczak, prezes Centrum Górskiego Korona Ziemi.

Czytaj też: Janusz Majcher: Zakopane jest wspólnym dobrem Polaków

Budowa Centrum Korona Ziemi idzie pełną parą. W czerwcu czołowi polscy himalaiści, m.in. Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy wmurowali kamień węgielny pochodzący ze szczytu Babiej Góry. Przekazali też memorandum, które w termosie pełniącym rolę kapsuły czasu zostało wmurowane w fundamenty. "Obecnie kryjemy budowlę, a część zewnętrzna, jak np. ścianka wspinaczkowa i park linowy, już są gotowe" - dodał Krawczak.

Rolą Centrum Górskiego Korona Ziemi będzie edukacja górska związana z przyrodą, geografią oraz kulturą górską i historią himalaizmu.

 Czytaj: Jak chronimy brzegi Bałtyku i ile to kosztuje

Centrum Górskie Korona Ziemi ma stać się miejscem spotkań wybitnych postaci, których dokonania zapisały się na trwałe w historii himalaizmu. Inwestorzy zapowiadają, że Centrum "będzie niezwykłą ofertą dla wycieczek szkolnych, rodzin z dziećmi, młodzieży - wszystkich, których interesuje świat, góry, przyroda, himalaizm i niebagatelna rola naszych rodaków w historii ich zdobywania".

W Centrum mają znaleźć się najnowocześniejsze interaktywne, ekspozycje multimedialne.

Wraz z budową Centrum rozpoczęła działalność Fundacja Narodowe Centrum Górskie. Będzie ona zrzeszać największych znawców gór, a jej głównym celem będzie założenie i prowadzenie archiwum górskiego, gromadzącego pamiątki górskie: mapy, książki, elementy górskiego ekwipunku.

Fundacja ma też za zadanie szerzenie wiedzy o osiągnięciach, postawach życiowych i sportowych himalaistów, którzy zginęli w górach, upamiętnienie sylwetek i poczynań działaczy alpinizmu i himalaizmu polskiego, wspieranie środowiska himalaistów, alpinistów, taterników i podróżników.

Jednym z eksponatów ma być puchowa kurtka Leszka Cichego, w której zdobył Mont Everest.

Centrum buduje gmina Zawoja oraz słowacka firma Tatry Mountain Resorts (TMR) - firma, która w ubiegłym roku chciała kupić Polskie Kolej Linowe (PKL) - ostatecznie przegrała z samorządową spółką z Podhala. Wartość inwestycji to 7 mln zł. 60 proc. kosztów jest po stronie słowackiego partnera.

Porozumienie gminy Zawoja ze Słowakami w sprawie budowy Centrum zawiązano, kiedy TMR chciała kupić PKL. Po odrzuceniu oferty kupna kolejek przez TMR, firma nie wycofała się z porozumienia z władzami Zawoi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.