PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminna kanalizacja dociera na dolnośląskie wsie

  • aw    12 marca 2015 - 08:03
Gminna kanalizacja dociera na dolnośląskie wsie
Podpisanie umowy we wrocławskim WFOŚiGW (fot. mat.pras.)

Gmina wiejska Oława otrzymała potwierdzenie na ponad 20 mln złotych unijnego dofinansowania m.in. na budowę około 13 km kanalizacji.
Samorządowcy starają się o środki na budowę nowej kanalizacji w położonych na terenie gminy wsiach: Lizawicach, Jankowicach, Sobocisku, Zabardowicach i Miłonowie. Planowane kilkanaście kilometrów sieci w tych miejscowościach to tylko część dużego projektu. Zadanie obejmuje także już zrealizowane inwestycje a unijna dotacja zrefunduje poniesione wydatki.

Wybudowano ponad 50 km kanalizacji w Stanowicach, Stanowicach-lotnisko i Marcinkowicach (te prace zakończono w 2013 r.) oraz oczyszczalnię ścieków. Zakład w Stanowicach o przepustowości 1.200 m3 na dobę wybudowano w latach 2007-2012. Z zakończonych inwestycji korzysta już ponad 1,6 mieszkańców, którzy zostali podłączeni do sieci kanalizacyjnej.

Nowa infrastruktura służy także kilkunastu zakładom przemysłowym m.in. ze strefy rozwoju gospodarczego w Stanowicach oraz szkole podstawowej w Marcinkowicach.

Samorządowcy planują, że do 2016 roku do sieci kanalizacyjnej zostanie podłączonych jeszcze ponad 2,5 tys. mieszkańców. Koszt całego zadania obejmującego budowę łącznie 63 km kanalizacji i oczyszczalni ścieków to około 54 mln zł.

WFOŚiGW we Wrocławiu udzielił już wcześniej wsparcia finansowego na realizację inwestycji, które już zostały zakończone. Pożyczki na budowę kanalizacji i oczyszczalni wyniosły ponad 19,3 mln zł a dotacje ponad 7,3 mln zł.

Potwierdzenie na dotację w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko przekazał prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa. Odbierał je Wójt Gminy Oława Jan Kownacki. Uczestnikiem spotkania w siedzibie Funduszu był Poseł na Sejm RP Roman Kaczor.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.