PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminne inwestycje krok po kroku

  • fakty.bai.pl (AS)    14 lutego 2012 - 14:03
Gminne inwestycje krok po kroku

Tyle krawiec kraje, jak mu materii staje. Na inwestycje w gminie Drużbice zaplanowano w bieżącym roku 1 mln 246 tys. zł. Tegoroczny budżet gminy zamyka się po stronie dochodów kwotą 13,286 mln zł, a po stronie wydatków – 13,235 mln zł.
Tegoroczne inwestycje to przede wszystkim kolejny etap budowy wodociągu Wadlew-Głupice z rur PE. To rury o wyższym standardzie niż pcv. Tymczasem cały wodociąg był wybudowany ze szkodliwych dla zdrowia rur azbestowych. W ubiegłym roku, w czasie wielkiej budowy ronda w Wadlewie został wymieniony cały wodociąg pod rondem. W ramach II etapu prac, w tym roku wodociąg zostanie wymieniony w Wadlewie. A w roku przyszłym - w Kobyłkach, Drużbicach i Głupicach.

Oznaczać to będzie wyłączenie z użytkowania wodociągu azbestowego. Koszt tegorocznego etapu inwestycji to 1, 2 mln zł, ale gmina z własnego budżetu wyda 350 000 zł. - Na cały projekt pozyskaliśmy 2 mln zł. Posiłkujemy się także pożyczką i dotacją z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - mówi wójt gminy Drużbice Bożena Zielińska. Dodatkowo na program usuwania azbestu gmina przeznacza w tym roku 10 000 zł. Rolnicy są zachęcani do zdejmowania dachów z azbestu - tzn. z popularnego kilkadziesiąt lat temu eternitu. Gmina płaci za zdjęcie starego dachu, jego transport oraz za utylizację. Sama za pozyskuje na to środki ze specjalnego programu. Wystarczy, jeśli mamy zabezpieczone w budżecie 1 procent potrzebnych pieniędzy - mówi wójt Zielińska. I choć gmina za nowy dach już nie płaci, to chętnych do pozbycia się azbestu w gminie Drużbice jest dużo.

Na modernizację gminnych dróg zaplanowano blisko 70 tys. zł. Za te pieniądze zostaną przebudowane drogi w Teofilowie i Głupicach. Wyremontowana będzie droga w Zwierzyńcu a kolejne dwie doczekają się dokumentacji technicznej. Gmina bowiem planuje budowę drogi w miejscowości Stoki i Teresin.

Przy pomocy powiatu zostanie przeprowadzona termomodernizacja budynku komunalnego w Drużbicach. Gmina da 30 000 zł, powiat 60 000 zł. W tym roku zaplanowana jest przebudowa oświetlenia ulicznego w Bukowiu Dolnym oraz uzupełnienie oświetlenia w miejscowości Skrajne. Wójt B.Zielińska przypomina, że w 2011 r. zakończyła się wymiana oświetlenia w gminie na energooszczędne. Ale latarnie nie wszędzie były wybudowane. W wielu miejscach trzeba dobudować linie. W tym roku będzie na takie cele rozdysponowany fundusz sołecki. Za te pieniądze dla kilku kolejnych wiosek będzie wykonana dokumentacja techniczna oświetlenia ulicznego. To miejscowości: Brzezie, Depczyk, Głupice, Suchcice, Teofilów, Zalesie, Zwierzyniec i Żbijowa.

Niewielkie pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje w świetlicach, klubach i domach kultury. I tak: wokół świetlicy wiejskiej w Hucisku będzie wybudowane ogrodzenie. I etap prac za blisko 9 tys. zł zaplanowano na ten rok. Sama zaś świetlica zostanie rozbudowana kosztem 50 000 zł. Ogrodzenie będzie także zrobione wokół świetlicy wiejskiej w m. Podstoła - kosztem 4500 zł.

Na zagospodarowanie terenu wokół boiska przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Drużbicach zaplanowano 70 tys. zł. Jak podkreśla wójt gminy Bożena Zielińska, potrzeba na to znacznie więcej pieniędzy. Ale udało się pozyskać 500 tys. zł. Przewidziane jest więc wykonanie zakrojonych na dużą skalę prac związanych z odwodnieniem terenu wokół hali sportowej i szkoły. Gdy budowano halę, nie wykonano odwodnienia. Będzie to zrobione w tym roku. Za te pieniądze będą też wybudowane boiska do piłki siatkowej, plażowej, bieżnia oraz skocznia w dal.

Sposobem gospodarczym będą budowane garaże dla OSP Drużbice. - Nie dysponujemy wielkimi pieniędzmi, więc do sukcesu zmierzamy małymi kroczkami. Wiele prac jest rozłożonych na etapy. Ale konsekwentnie zmierzamy do celu - mówi pani wójt.

W tym roku nie zostanie rozpoczęta budowa hali sportowej w ramach Centrum Rekreacyjno-Sportowego w Wadlewie, choć w budżecie są zapisane na to pieniądze - w sumie 600 tys. zł. Ale to za mało, gmina chce pozyskać pieniądze z ministerstwa sportu. A ministerstwo wszystko w tym roku wyda na Euro. Pieniądze będą więc leżeć na kupce i czekać do roku 2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.