PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy będą mogły przeznaczyć grunty z ANR na cmentarze komunalne?

 • Aneta Mościcka    5 października 2012 - 13:30
Gminy będą mogły przeznaczyć grunty z ANR na cmentarze komunalne?

W Sejmie trwają prace nad zmianami w przepisach, które umożliwią nieodpłatne przekazywanie ziemi przez Agencję Nieruchomości Rolnych gminom na tworzenie cmentarzy komunalnych.
W Sejmie trwają obecnie prace nad zmianą w ustawie o gospodarce nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Posłowie chcą tym samym naprawić błąd, do którego doszło podczas prac nowelizacją ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa dwa lata temu., w wyniku którego w katalogu celów, na jakie gminy mogą przeznaczyć grunty z Agencji zabrakło cmentarzy komunalnych.

1 stycznia 2011 r., na skutek nowelizacji ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) dokonano zmiany przepisów art. 24 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

W w/w nowelizacji skatalogowano konkretne cele, na jakie Agencja Nieruchomości Rolnych (dalej: Agencja) może przekazywać nieodpłatnie swoje grunty jednostkom samorządu terytorialnego, chodzi tu m.in. o inwestycje służące wykonywaniu zadań własnych gminy w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji publicznej, kultury i kultury fizycznej.

Wynika z tego, że katalog w obecnym brzmieniu uniemożliwia staranie się przez gminy o grunty z Agencji w celu utworzenia cmentarza komunalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • da, 2012-10-05 15:28:07

  pewnie przygotowywana jest nowelizacja nowelizacji ;p
 • leda, 2012-10-05 15:20:01

  Ciekawe, czy ustawodawca zabezpieczy interesy gmin i zastrzeże niemożliwość przekazywania czy sprzedaży tych gruntów kościołowi. Bo przykład paru miast pokazuje, że czarni przejęli cmentarze i mają z tego niezły zysk.
 • Gość, 2012-10-05 14:36:00

  I to jak najszybciej. Wobec tragedii służby zdrowia w Polsce, po zlikwidowaniu kliniki onkologicznej przewodu pokarmowego bodajże w Warszawie i odsyłaniu chorych do szpitali rejonowych wzrośnie zapotrzebowanie na gruntu pod cmentarze. Przybędzie klientów płacących gotówką.