Gminy utrzymają "starą S3"

Gminy Stare Czarnowo i Bielice zgodziły się odśnieżać odcinek drogi tzw. starej S3, który z drogi krajowej stał się gminną - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka wojewody zachodniopomorskiego Agnieszka Muchla.
Gminy utrzymają "starą S3"
To, kto powinien utrzymywać 50-kilometrowy odcinek dawnej drogi krajowej nr 3 w Zachodniopomorskiem, jest przedmiotem sporu między gminami, przez które przebiega, a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Ani gminy, ani GDDKiA nie chciały jej odśnieżać.

Trasa Szczecin - Pyrzyce - Lipiany - Renice jeszcze trzy miesiące temu była drogą krajową. Zgodnie z prawem w momencie oddania do użytku nowej trasy ekspresowej S3 straciła status krajowej i przeszła pod zarząd gmin, ale te odmawiały jej utrzymania. Tłumaczyły się m.in. brakiem pieniędzy. Sprawą zajęła się prokuratura.

W zeszłym tygodniu wojewoda wezwał pisemnie samorządy do "zaprzestania naruszania obowiązków zarządcy drogi gminnej.

Jak poinformowała Muchla, wójtowie Starego Czarnowa i Bielic, "zawiadomili wojewodę Marcina Zydorowicza o przyjęciu do wykonania obowiązków wynikających z utrzymania spornego odcinka starej "trójki".

Do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wciąż nie dotarły pisma z odpowiedzą od samorządowców z Lipian, Pyrzyc oraz Nowogródka Pomorskiego.

"To bardzo dobra wiadomość, że już część samorządów zarządzających starą S3 wreszcie zdecydowała o zaprzestaniu dalszego narażania podróżujących drogą na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Mam nadzieję, że pozostałe samorządy podejmą takie same decyzje" - stwierdził Zydorowicz.

Wojewoda deklaruje jednocześnie, że zgadza się z opinią samorządowców na temat konieczności podniesienia statusu drogi, która teraz w świetle przepisów prawa zyskała status drogi gminnej i deklaruje pomoc samorządowcom w kwestii jej przekwalifikowania. Do tego konieczna jest zmiana w zapisach ustawy o drogach publicznych. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nowa droga to S3 (ekspresowa). Stara to DK3 (nie-ekspresowa). Więcej rzetelności.

obywatel, 2011-01-25 08:34:03 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE