PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy z Puszczy Białowieskiej wnioskują o pieniądze na inwestycje

  • PAP    8 sierpnia 2011 - 11:17
Gminy z Puszczy Białowieskiej wnioskują o pieniądze na inwestycje

Wnioski o dofinansowanie przygotowania dokumentacji 25 projektów służących rozwojowi regionu złożyły do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego gminy z terenu Puszczy Białowieskiej.
Łącznie to kwota prawie 5 mln zł. Chodzi o program, którego inicjatorami są parlamentarzyści z województwa podlaskiego: poseł PO Robert Tyszkiewicz i senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz.

W maju minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zadeklarowała, że jeszcze w tym roku w resorcie znajdą się pieniądze na przygotowanie dokumentacji pierwszych projektów.

W założeniach program ma być bowiem jednym z priorytetów programu Rozwój Polski Wschodniej w nowej perspektywie budżetowej, na lata 2014-2020. Byłby realizowany przy trzech głównych założeniach: nie może być ochrony Puszczy Białowieskiej bez uwzględnienia głosu lokalnych społeczności, do jego realizacji byłyby użyte fundusze unijne, a działania byłyby długofalowe i wielopłaszczyznowe.

Wśród nich jest przede wszystkim dostosowanie regionu Puszczy Białowieskiej do wymogów ochrony środowiska, czyli budowa sieci kanalizacyjnych, zagospodarowanie odpadów i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Wspierane mają być inwestycje m.in. w turystyce, w tym budowa uzdrowisk. Poprawiona ma być sieć dróg, wspierane też będą działania naukowe, edukacyjne i promocyjne.

Jak poinformowało w poniedziałek biuro posła Roberta Tyszkiewicza, gminy z terenu puszczy wystąpiły łącznie o 4,87 mln zł na przygotowanie 25 inwestycji, wybranych z dużo dłuższej listy przez grupę ekspertów przy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.

Wnioski trafiły do wojewody podlaskiego. Po zaopiniowaniu, zostaną przesłane do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Np. miasto Hajnówka wystąpiło o 1,2 mln zł na przygotowanie projektu dotyczącego terenów pod inwestycje turystyczno-sportowe. Chodzi nie tylko o przygotowanie dokumentacji, ale i wykup terenów.

Gmina Białowieża zamierza zmodernizować gminny stadion, utworzyć w starej szkole nowoczesne centrum kultury oraz doprowadzić bezprzewodowy internet do wsi puszczańskich.

Gmina Narewka również chce przygotować tereny pod inwestycje (niezagrażające środowisku) wokół zbiornika Siemianówka. Starostwo powiatowe w Hajnówce pracuje nad koncepcją przebiegu szlaków turystycznych i komunikacyjnych, będzie też przygotowywać dokumentację modernizacji kilku oddziałów hajnowskiego szpitala. Ma też projekt modernizacji dróg powiatowych.

W ostatnich latach były próby powiązania inwestycji w regionie z planem powiększania Białowieskiego Parku Narodowego.

W 2010 roku minister środowiska w zamian za zgodę puszczańskich samorządów na powiększenie parku chciał, by do gmin w powiecie hajnowskim trafiło na inwestycje 75 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju.

Program nie doszedł jednak do skutku, bo gminy na powiększenie parku się nie zgodziły. Zamiast tego, już bez dodatkowych warunków, do 2015 roku w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek na inwestycje proekologiczne, do gmin z terenu Puszczy Białowieskiej ma trafić 21 mln zł.

Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach ministerialnego programu „Zrównoważony Rozwój Rejonu Puszczy Białowieskiej”. 15 mln zł będzie przeznaczone na pożyczki, 6 mln zł na dotacje. Umowy na pożyczki są już podpisywane, dotacje mają ruszyć od 2012 roku.

Pieniądze trafią do puszczańskich gmin, m.in. na przydomowe oczyszczalnie ścieków czy instalację solarów, ale też pokrycie wkładów własnych w innych projektach realizowanych z udziałem środków z UE. Budowa oczyszczalni i instalacja solarów ma się zacząć od 2012 roku, gminy przygotowują przetargi.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.