Gołdap ma potencjał. Czas na inwestorów

Obfite złoża wód mineralnych odkryto w Gołdapi (warmińsko-mazurskie.) Badania próbek wody pochodzącej z odwiertów mają potwierdzić czy ma ona także charakter leczniczy.
Gołdap ma potencjał. Czas na inwestorów

Jak poinformował  we wtorek wiceburmistrz Gołdapi Jacek Morze, wody mineralne wydobyto z odwiertów znajdujących się na różnych głębokościach. Woda pochodząca z odwiertów płytszych wykonanych na głębokościach 395 m i 413 m ma zasilać pijalnię; ta z odwiertów głębszych (628 m i 633 m) ma być przekazywana na tężnie.

Próbki wód zostały przekazane do Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych w Państwowym Zakładzie Higieny przy Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego w Poznaniu. Wyniki analiz chemicznych mają być znane na przełomie września i października.

- O tym, że wody mają właściwości mineralne wiemy ze wstępnych badań, ale szczegółowe analizy mają wykazać czy wody mają właściwości lecznicze - podkreślił wiceburmistrz.

Gołdap, znajdująca się tuż przy polsko-rosyjskiej granicy, chce się rozwijać m.in. dzięki uzdrowisku. Taki status miasto uzyskało w 2000 roku. Miasto chce przeprowadzić uzdrowiskowe inwestycje za 40 mln zł i otrzymało dofinansowanie unijne na ten cel w wysokości 34 mln zł.

Gdy znane będą wyniki badań, ogłoszony zostanie przetarg na budowę pijalni wód i budowę tężni. Oprócz tężni i pijalni wód wykonana zostanie także promenada, molo na jeziorem, park zdrojowy, ścieżki rowerowe, piesze i do jazdy konnej, zmodernizowana zostanie także plaża.

W Gołdapi znajduje się jedno sanatorium, które przyjmuje pacjentów na leczenie opłacone przez NFZ jak i tak zwanych pacjentów komercyjnych. Leczy się tam m.in. schorzenia narządów ruchu, choroby reumatyczne, schorzenia układu krążenia, otyłość, osteoporozę i choroby skóry.

Miasto liczy, że gdy pojawią się uzdrowiskowe inwestycje przybędą także kolejni inwestorzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Gołdap nie Gołdapia, gamonie

Geldapėne, 2010-08-25 00:26:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE