PARTNER PORTALU
  • BGK

Górka: system dopłat do czynszów - tymczasowa pomoc dla obywateli

  • PAP/bad    2 kwietnia 2018 - 10:00
Górka: system dopłat do czynszów - tymczasowa pomoc dla obywateli
Wysokość dopłat będzie zależała od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie. (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)

System dopłat do czynszów zaproponowany przez rząd to tymczasowa niewielka pomoc, która z czasem może się okazać pułapką czynszową – mówił dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka.
Jak zauważył Górka, o ile w przypadku 3-osobowej rodziny w pierwszych 3 latach wysokość dopłaty jest relatywnie duża, bo waha się w przedziale od 310 do nawet 450 zł miesięcznie w zależności od miasta, o tyle w ostatnich 3 latach wartość dopłaty jest symboliczna, bo w przedziale od 90 do 120 zł na miesiąc.

Zdaniem Góki, program Mieszkanie plus "jest na ostrym zakręcie i zaczyna rozjeżdżać się w inne kierunki niż pierwotnie planowano". - Nadal pozostaje przy głównej intencji, jaką jest umożliwienie taniego najmu osobom o niskich dochodach, ale już bez pozostałych filarów, jak choćby nagradzanie obywateli za chęć oszczędzania środków finansowych z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, które byłoby dla budżetu tańsze niż zaproponowany niedawno system dopłat - ocenił.

- Poza tym zaniechano realizacji najważniejszego punktu programu, jakim był długoterminowy tani najem, a proponowana ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania posiada tyle niedociągnięć, że staje się szansą dla spekulantów, którzy odbiorą szanse prawdziwie potrzebującym - stwierdził.

Górka mówił, że "rozdawanie środków finansowych zamiast nagradzania za konsekwentne wdrażanie wiedzy ekonomicznej w codzienne życie nigdy nie jest motywujące do poprawy stopy życiowej obywateli".

Problemem zawartym w zaproponowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ustawie może być "system kontroli nad beneficjentami i skuteczność egzekutywy".

Ponadto - jak wskazał - ustawodawca niejako przymusza obywateli, nie dając im alternatywy i wygaszając inne programy wsparcia do wynajmowania mieszkań.

Jak przypomniał system dopłat będzie działał tylko w przypadku, gdy lokator zdecyduje się na mieszkanie w budynku nowo wybudowanym, lub zrewitalizowanym, a "jak wiadomo w takich lokalach czynsze są z reguły najwyższe, ponieważ oferują lepszy standard, co w konsekwencji dla beneficjenta może być problemem po zakończeniu cyklu dopłat".

- Ustawodawca w tym wypadku szuka sposobu na zachęcenie do wynajmu mieszkań z programu Mieszkanie plus - stwierdził.

W poniedziałek do konsultacji publicznych został skierowany projekt o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Zgodnie z proponowanymi przepisami dopłaty do czynszów mają być adresowane do gospodarstw domowych o określonym limicie dochodów. Gospodarstwo domowe jednoosobowe będzie mogło ubiegać się o dopłatę, jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS.

Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 proc.

Wysokość dopłat będzie zależała od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie, oraz powierzchni mieszkania. Im bardziej liczne gospodarstwo tym wyższe mają być dopłaty.

O dopłaty będzie można się ubiegać w przypadku mieszkań po raz pierwszy zasiedlanych - wtedy gdy zasiedlenie miało miejsce w ciągu 12 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej.

Dopłaty będą przyznawane na dziewięć lat. Po trzech i sześciu latach mają być stopniowo zmniejszane. Dodatkowo co trzy lata beneficjenci będą weryfikowani.

Kryteria pierwszeństwa ws. dopłat do czynszów określi rada gminy w drodze uchwały. Rada gminy będzie miała do dyspozycji zawarty w ustawie katalog, z którego będzie wybierała najważniejsze dla niej kryteria.

Rząd planuje, że pierwsze dopłaty miałyby być przyznawane w 2019 r., na ten cel przewidziano 400 mln zł, w 2020 roku - 800 mln zł, w 2021 roku - 1,2 mld zł, w 2022 roku - 1,6 mld zł, a począwszy od 2023 roku do 2027 roku - 2 mld zł rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.