PARTNER PORTALU
  • BGK

Grabarczyk o stanie dróg na Euro 2012

  • PAP    9 czerwca 2011 - 11:05
Grabarczyk o stanie dróg na Euro 2012

ZAKTUALIZOWANY. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, minister Grabarczyk miał rano w Bogucinie (Lubelskie) uczestniczyć w podpisaniu umowy na budowę kolejnego odcinka drogi S17. Rzecznik resortu poinformował, że minister zmienił plany.
Powódź między innymi spowodowała, że budowa niektórych odcinków autostrad została opóźniona od 4 tygodni do 4 miesięcy – powiedział w Sejmie minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Zdaniem szefa resortu infrastruktury opóźnienia na budowach były szybko nadrabiane i już nie sięgają 4 miesięcy.

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział w Sejmie, że przez ponad trzy lata zostało oddanych do eksploatacji 1242 km dróg, w tym 209 km autostrad, 417 km dróg ekspresowych i 134 km obwodnic.

„Dziś mamy w budowie 1425 km dróg, 729 km autostrad, 528 km dróg ekspresowych, 92 km obwodnic i 76 przebudów” – powiedział Grabarczyk, informując posłów o stanie przygotowań dróg i autostrad na Euro 2012.

Minister podkreślił, że na budowę dróg zostało przeznaczonych ponad 52 mld zł. „Tylko w tym roku chcemy wydać kolejne 30 mld zł. Wszystko po to, by poprawić jakość polskich dróg, uczynić je bezpiecznymi i, co najważniejsze, robimy to w taki sposób, by w najmniejszy sposób szkodzić środowisku” – podkreślił.

Minister powiedział, że rząd nigdy nie mówił, że nie będzie żadnych problemów z budową dróg. Przypomniał, że rząd PO-PSL przejął program budowy dróg na Euro po ekipie PiS.

„Od początku deklarowaliśmy: chcemy ten program zrealizować” – powiedział Grabarczyk.

Zauważył, że PiS szacował, że realizacja programu będzie kosztowała 140 mld zł, natomiast rząd PO-PSL wyliczył, że potrzeba o 100 mld zł więcej.

„Prawie połowa tego programu była nierealna już w momencie uchwalenia” – zaznaczył Grabarczyk.

"Autostrada A2 musi być przejezdna w czerwcu przyszłego roku" – zapowiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

„Nie mogę ujawnić szczegółów negocjacji, to będzie wiadome już niedługo. Przeanalizujemy efekty rozmów, które prowadzone są z konsorcjum i podejmiemy decyzje w taki sposób, aby interes państwa na tym nie ucierpiał, a jednocześnie, żeby wykonać to zadanie. Autostrada A2 musi być przejezdna w czerwcu przyszłego roku” – powiedział Grabarczyk, odpowiadając na pytania posłów dotyczące autostrady A2.

Grabarczyk zaapelował do posłów o solidarność w sprawie A2. „Oczekiwałbym od Wysokiej Izby, od wszystkich posłów, żebyście trzymali kciuki, żeby nam się udało. Wy nie powinniście cieszyć się, że będzie kompromitacja. Bo my nie dopuścimy do tego. Znajdziemy rozwiązanie” – podkreślił.

„Wierzę, że wszyscy Polacy, wyborcy i PiS, SLD, jak PSL i PO, trzymają kciuki, żeby rządowi się udało znaleźć rozwiązanie. Ja obiecuję, że my znajdziemy to rozwiązanie. My tę drogę uczynimy przejezdną” – podsumował.

Dodał, że rozmowy w sprawie budowy A2 między rządem a chińską firmą Covec nadal trwają. W czwartek upływa termin dostarczenia przez Covec planów, wymaganych przez stronę polską.

Czytaj też: Rozmowy o budowie A2 wciąż trwają

Chodzi o harmonogramy finansowe, które uwzględniają spłaty zaległości, jakie Covec ma wobec podwykonawców budowy oraz plany finansowania kolejnej części inwestycji.

Do przedstawienia takich dokumentów wezwała w ubiegły czwartek Chińczyków Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Covec dostał na to tydzień.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.