PARTNER PORTALU
  • BGK

Grażyna Kulczyk chce wybudować muzeum sztuki współczesnej i performansu w Warszawie

  • AW    24 listopada 2015 - 12:17
Grażyna Kulczyk chce wybudować muzeum sztuki współczesnej i performansu w Warszawie

Grażyna Kulczyk (fot.youtube)

Miliarderka, była żona Jana Kulczyka zwróciła się do prezydent Warszawy ws. kupna działki w centrum stolicy. Powstać miałoby tam centrum, w którym Grażyna Kulczyk wystawiałaby swoją bogatą kolekcję sztuki współczesnej wartej ponad 100 mln euro.




Swoje plany budowy muzeum sztuki współczesnej i performansu w Warszawie, Grażyna Kulczyk zdradziła w rozmowie z magazynem Forbes.

Na działce powierzchni ok. 2-3 tys. m kw miałby powstać nowy budynek. Kulczyk, jako jedna z najbogatszych osób w kraju, jest gotowa ponieść koszty projektu i budowy muzeum. Liczy, że miasto będzie ewentualnie współuczestniczyć w kosztach funkcjonowania nowego obiektu na kulturalnej mapie Warszawy.

Władze stolicy nie mówią nie

Jak mówi Jarosław Jóźwiak wiceprezydent Warszawy w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”,  miasto powołało nawet specjalny zespół urzędników, który zajmuje się wypracowaniem rozwiązań formalnych dla propozycji Grażyny Kulczyk.

Jak dodaje, kolekcjonerka sztuki myśli o działce obok stacji metra Centrum Nauki na skwerze Kahla, ale nie jest to ostateczna lokalizacja. - Wskazaliśmy kilka innych potencjalnych lokalizacji. Być może muzeum mogłoby powstać na Pradze w ramach rewitalizacji dzielnicy – dodaje Jóźwiak.

Co z Poznaniem

W rozmowie z Forbesem Grażyna Kulczyk potwierdziła też plany sprzedaży Starego Browaru w Poznaniu.

Jak już informowaliśmy, Grażyna Kulczyk kolejny raz przymierza się do sprzedaży centrum handlowego Stary Browar w Poznaniu. Ewentualnym przyszłym nabywcą jest należąca do Deutsche Banku niemiecka spółka RREEF Investment.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (2)

  • ela, 2015-11-29 21:11:40

    Szkoła Jana Kulczyka, kupić zainwestować i sprzedać z zyskiem, a przy kolejnej inwestycji dać coś ludziom.
  • ślązak, 2015-11-24 13:56:04

    nic dziwnego, że warszawka to jedyne takie miejsce w polsce gdzie przed wojna było nas 46% trzeba to przywrócić i to będzie zachęta do powrotów z synaju