Gronkiewicz-Waltz: Metro zgodnie z planem

  • newseria.pl
  • 03-10-2012
  • drukuj
- Budowa II linii metra idzie zgodnie z planem – deklaruje prezydent Warszawy. Trwa opanowywanie sytuacji na zalanej stacji Powiśle. Trwają też przygotowania do budowy kolejnych, po centralnym, odcinków linii metra.
Gronkiewicz-Waltz: Metro zgodnie z planem

- Są już wybrane koncepcje stacji: trzech po jednej stronie Wisły i trzech po drugiej. Na to na pewno będą środki - zapewnia Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zobacz też: Wiemy jak będa wyglądały stacje II lini metra 

Podobnie jak przy centralnym odcinku, miasto chce współfinansować ze środków z Unii Europejskiej budowę stacji II linii metra na odcinkach w kierunku Bemowa i Targówka. Nie wiadomo jednak jeszcze, jaką kwotę uda się pozyskać.

- Na razie musi być uchwalony budżet unijny. Mam nadzieję, że to będzie 2/3 tak, jak było w przypadku budowy odcinka centralnego II linii metra - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta.

Wybudowanie pierwszego odcinka nowej linii będzie kosztować grubo ponad 4 mld zł. Z UE trafią na ten cel blisko 3 mld zł.

Mimo niespodziewanych utrudnień w procesie inwestycyjnym polegających na podtopieniu Wisłostrady, pod którą przebiega linia metra, prezydent zapewnia, że harmonogram prac nie zmienił się, a niektóre z nich mogą nawet zostać przyspieszone.

- W jednym przypadku mamy pozytywne zaskoczenie, bo tarcze drążą szybciej niż myśleliśmy - informuje Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Chodzi o odcinek w kierunku ronda ONZ, gdzie TBM Maria (tunnel boring machine), czyli druga obok Anny maszyna drążąca, wykonywała w ciągu doby ok. 40 m tunelu.

- Rozwiązujemy też problem stacji Powiśle. Jest już wypełniana dziura, która powstała na skutek ubytku mokrego zwału - zapewnia prezydent stolicy.

Konsorcjum budujące centralny odcinek drugiej linii metra pracuje nad usunięciem tych uszkodzeń.

- W ciągu dwóch do czterech miesięcy otworzymy ruch na odcinku Wisłostrady - informuje Mateusz Witczyński rzecznik AGP Metro Polska.

- W 2014 roku warszawiacy będą mogli pojechać drugą linią metra, tym centralnym odcinkiem - zapewnia Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Długość centralnego odcinka II linii metra ma wynieść 6,1 km i składać się będzie z siedmiu stacji - Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska (stacja przesiadkowa między liniami metra), Nowy Świat (najgłębiej położona stacja metra, zlokalizowana 6 pięter pod ziemią), Powiśle, Stadion i Dworzec Wileński.

Kolejne sześć stacji, trzy w kierunku Targówka i trzy w kierunku Bemowa, powstaną w II etapie budowy. Planowany termin rozpoczęcia prac to 2014 rok. Cała II linia metra ma być gotowa do 2020 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

co, za przeproszeniem, pieprzy ten babozwierz. To co ona wydala z siebie to propagandowe mydlenie oczu. Zalanie stacji też było ujęte w planach...? Idzie szybciej niż myśleli...? Kto więc przygotowywał inwestycję, kto odpowiada za zatrudnianie amatorów a nie fachowców..? Pod sąd całą tę kamarylę... z PO...!!! rozwiń

warszawiak, 2012-10-04 09:26:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE