PARTNER PORTALU
  • BGK

Gronkiewicz-Waltz: Metro zgodnie z planem

  • newseria.pl    3 października 2012 - 17:23
Gronkiewicz-Waltz: Metro zgodnie z planem

- Budowa II linii metra idzie zgodnie z planem – deklaruje prezydent Warszawy. Trwa opanowywanie sytuacji na zalanej stacji Powiśle. Trwają też przygotowania do budowy kolejnych, po centralnym, odcinków linii metra.
- Są już wybrane koncepcje stacji: trzech po jednej stronie Wisły i trzech po drugiej. Na to na pewno będą środki - zapewnia Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zobacz też: Wiemy jak będa wyglądały stacje II lini metra 

Podobnie jak przy centralnym odcinku, miasto chce współfinansować ze środków z Unii Europejskiej budowę stacji II linii metra na odcinkach w kierunku Bemowa i Targówka. Nie wiadomo jednak jeszcze, jaką kwotę uda się pozyskać.

- Na razie musi być uchwalony budżet unijny. Mam nadzieję, że to będzie 2/3 tak, jak było w przypadku budowy odcinka centralnego II linii metra - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta.

Wybudowanie pierwszego odcinka nowej linii będzie kosztować grubo ponad 4 mld zł. Z UE trafią na ten cel blisko 3 mld zł.

Mimo niespodziewanych utrudnień w procesie inwestycyjnym polegających na podtopieniu Wisłostrady, pod którą przebiega linia metra, prezydent zapewnia, że harmonogram prac nie zmienił się, a niektóre z nich mogą nawet zostać przyspieszone.

- W jednym przypadku mamy pozytywne zaskoczenie, bo tarcze drążą szybciej niż myśleliśmy - informuje Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Chodzi o odcinek w kierunku ronda ONZ, gdzie TBM Maria (tunnel boring machine), czyli druga obok Anny maszyna drążąca, wykonywała w ciągu doby ok. 40 m tunelu.

- Rozwiązujemy też problem stacji Powiśle. Jest już wypełniana dziura, która powstała na skutek ubytku mokrego zwału - zapewnia prezydent stolicy.

Konsorcjum budujące centralny odcinek drugiej linii metra pracuje nad usunięciem tych uszkodzeń.

- W ciągu dwóch do czterech miesięcy otworzymy ruch na odcinku Wisłostrady - informuje Mateusz Witczyński rzecznik AGP Metro Polska.

- W 2014 roku warszawiacy będą mogli pojechać drugą linią metra, tym centralnym odcinkiem - zapewnia Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Długość centralnego odcinka II linii metra ma wynieść 6,1 km i składać się będzie z siedmiu stacji - Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska (stacja przesiadkowa między liniami metra), Nowy Świat (najgłębiej położona stacja metra, zlokalizowana 6 pięter pod ziemią), Powiśle, Stadion i Dworzec Wileński.

Kolejne sześć stacji, trzy w kierunku Targówka i trzy w kierunku Bemowa, powstaną w II etapie budowy. Planowany termin rozpoczęcia prac to 2014 rok. Cała II linia metra ma być gotowa do 2020 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • warszawiak, 2012-10-04 09:26:08

    co, za przeproszeniem, pieprzy ten babozwierz. To co ona wydala z siebie to propagandowe mydlenie oczu. Zalanie stacji też było ujęte w planach...? Idzie szybciej niż myśleli...? Kto więc przygotowywał inwestycję, kto odpowiada za zatrudnianie amatorów a nie fachowców..? Pod sąd całą tę kamarylę... z PO...!!!  rozwiń