PARTNER PORTALU
  • BGK

Grunt na Medal 2016: Najlepsze tereny inwestycyjne wybrane

  • MN    21 października 2016 - 17:26
Grunt na Medal 2016: Najlepsze tereny inwestycyjne wybrane
16 wojewódzkich zwycięzców konkursu Grunt na Medal 2016. (fot. paiz.gov.pl)

• Zakończyła się siódma edycja konkursu Grunt na Medal, w której rywalizowały 142 gminy, prezentujące łącznie 179 ofert.
• Walka toczyła się o tytuł najbardziej atrakcyjnej działki przeznaczonej pod projekt produkcyjny w każdym województwie, ale przede wszystkim o zainteresowanie inwestorów z całego świata.
• Rywalizacja trwała blisko pół roku. Wśród laureatów znalazły się zarówno duże miasta, jak Gdańsk, Białystok czy Zabrze, jak również mniejsze gminy.
Walka o tytuł Gruntu na Medal 2016 rozegrała się w dwóch głównych etapach. Spośród 179 nadesłanych na konkurs zgłoszeń z całego kraju przedstawiciele Centrum Obsługi Inwestora, dokonali preselekcji gruntów. W ten sposób do półfinału zakwalifikowało się 81 terenów inwestycyjnych, czyli aż 45% zgłoszonych na konkurs aplikacji dotarło do półfinału. Wszystkie te działki poddano kompleksowemu audytowi, w tym wizytacji terenów przez ekspertów PAIiIZ oraz właściwe dla regionu COI i urzędy marszałkowskie. Wymogiem, jaki postawiono uczestnikom konkursu, była prezentacja zalet własnego terenu inwestycyjnego przed komisją konkursową. Spotkanie to miało symulować wstępne rozmowy z potencjalnym inwestorem. Na to zadanie władze gmin miały tylko godzinę. Po zweryfikowaniu stopnia przygotowania wszystkich terenów pod przyszłe inwestycje komisja konkursowa wytypowała jedną, najlepszą działkę w każdym województwie, czyli wojewódzki Grunt na Medal. 

Czytaj też: W tych inwestycjach miasta regionalne doganiają Warszawę

W tegorocznym gronie zwycięzców dominują działki do 5 hektarów - jest ich aż siedem. Z danych PAIiIZ wynika, że zgłaszający się do Agencji potencjalni inwestorzy najbardziej interesują się właśnie mniejszymi terenami. Jedną ze zwycięskich ofert jest grunt o powierzchni 4 hektarów w Zamościu, który regularnie bierze udział w konkursie.

O inwestorów starają się również gminy z większymi terenami. Wśród tegorocznych laureatów Gruntu na Medal są trzy działki od 5 do 10 hektarów: teren w Sieradzu (łódzkie), w Krapkowicach (opolskie) oraz w Końskich (świętokrzyskie). Mają one duże szanse na inwestycyjny sukces. Aż jedna czwarta inwestorów pyta PAIiIZ o takie działki. W gronie zwycięzców znalazło się również 5 gruntów o powierzchni przekraczającej 10 hektarów, w tym dwa - w gminie Strzelin na Dolnym Śląsku oraz w Chorzelach z Mazowsza - których powierzchnia przekracza 90 hektarów.

Czytaj też: Rośnie Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Wszystkie wyróżnione „Grunty na Medal” trafią do Bazy Ofert Inwestycyjnych prowadzonej przez PAIiIZ i będą oferowane w pierwszej kolejności polskim oraz zagranicznym inwestorom, którym pomaga Agencja. Obecnie baza liczy już ponad 2 tys. rekordów.

Konkurs Grunt na Medal organizowany jest co dwa lata przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, marszałków województw oraz Regionalne Centra Obsługi Inwestora (COI). Odbywa się pod rządowym patronatem.

Lista zwycięzców konkursu Grunt na Medal 2016:

Dolnośląskie - Gmina Strzelin, teren Górzec 90,25 ha

Kujawsko-Pomorskie - Gmina Płużnica, teren 3,97 ha

Lubelskie – Miasto Zamość, teren przy ul. Hrubieszowskiej 4,19 ha

Lubuskie - Gmina Witnica, teren przy ul. Stalowej 2,31 ha

Łódzkie - Gmina Miasto Sieradz, teren Miejska Strefa Gospodarcza Wodociągi 5,4 ha

Małopolskie - Gmina Miasta Bochnia, teren Bocheńska Strefa Aktywności Gospodarczej 4,23 ha

Mazowieckie - Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, teren Podstrefa Chorzele I 93,77 ha

Opolskie - Gmina Krapkowice, teren przy ul. Prudnickiej 6,57 ha

Podkarpackie Miasto Krosno, teren „Krosno-Lotnisko” 2,15 ha

Podlaskie – Miasto Białystok, teren przy ul. Gen. F.Kleeberga 2,08 ha

Pomorskie - Gmina Miasta Gdańska, teren PCL przy ul. Sucharskiego 4,5 ha.

Śląskie - Miasto Zabrze, teren przy ul. A. Borsiga i S. Isaaca 10,98 ha

Świętokrzyskie - Miasto i Gmina Końskie, teren 9,11 ha

Warmińsko-Mazurskie - Gmina Stawiguda, teren Tomaszkowo 13,80 ha

Wielkopolskie - Gmina Stare Miasto, teren Barczygłów 3,07 ha

Zachodniopomorskie – Miasto Białogard, teren 28,61 ha

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.