PARTNER PORTALU
  • BGK

Grunty pod torami trafią do PKP PLK

  • PAP/AT    6 kwietnia 2018 - 09:44
Grunty pod torami trafią do PKP PLK
Zanim działki zostaną wniesione do PKP PLK, będą musiały zostać wycenione przez rzeczoznawców majątkowych (fot.pixabay.com)

Po 17 latach pewnych zaniechań chcemy wnieść grunty pod liniami kolejowymi do Polskich Linii Kolejowych. Chcemy tym samym wypełnić przepisy ustawy z 2000 roku, których nikt od tamtego czasu nie wypełnił - poinformował prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
"Grunty, na których położone są tory kolejowe mają do końca tego roku trafić do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która realizuje inwestycje związane z Krajowym Programem Kolejowym" - poinformował Krzysztof Mamiński. Obecnie działkami tymi zarządzają PKP SA.

"Od kilku miesięcy wykonujemy gigantyczną pracę polegającą na tym, że chcemy, po 17 latach pewnych zaniechań, wnieść grunty pod liniami kolejowymi do Polskich Linii Kolejowych. Chcemy tym samym wypełnić przepisy ustawy z 2000 roku, których nikt od tamtego czasu nie wypełnił" - powiedział prezes.

"Te grunty są obecnie dzierżawione. My chcemy ten stan uregulować, to jest tytaniczna praca. Mamy zamiar to zrobić najpóźniej do końca tego roku. To jest ponad 30 tys. działek, które mamy już zidentyfikowane, ustalony mamy ich stan prawny i przygotowujemy się do aktu przeniesienia prawa własności" - dodał.

Czytaj też: Poczta Polska i PKP sprzedadzą swoje grunty pod Mieszkanie Plus

Prezes wyjaśnił, że działki zostaną wniesione aportem w zamian za nowe akcje PKP PLK. Dzięki temu udział PKP SA w akcjonariacie zarządcy infrastruktury powiększy się, tak że PKP SA będą miały pakiet większościowy. Obecnie PKP SA kontrolują 33 proc. w kapitale PKP PLK.

Mamiński zaznaczył, że zanim działki zostaną wniesione do PKP PLK, będą musiały zostać wycenione przez rzeczoznawców majątkowych.

Szef PKP SA powiedział też, że operacja ta zostanie przeprowadzona, aby usprawnić funkcjonowanie Polskich Linii Kolejowych. Spółka ta stanie się bowiem właścicielem gruntów, na których ponosi nakłady inwestycyjne.

"Dziś stan jest naprawdę dziwny. Z jednej strony linia kolejowa, tory, nakłady inwestycyjne są własnością PKP PLK, ale nie na własnym gruncie, bo należącym do PKP SA" - stwierdził prezes Mamiński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.