PARTNER PORTALU
  • BGK

Grzegorz Tobiszowski: uzgodnienia z KE w sprawie Funduszu dla Śląska – do końca 2018 r.

  • PAP/rs    16 października 2017 - 10:59
Grzegorz Tobiszowski: uzgodnienia z KE w sprawie Funduszu dla Śląska – do końca 2018 r.

Strona polska chce do końca 2018 r. uzgodnić z Komisją Europejską szczegóły dotyczące współfinansowanego ze środków UE Funduszu dla Śląska o budżecie kilku miliardów złotych – poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Fundusz ma wesprzeć rewitalizację regionu.
 • Liczymy, że ustalimy z Unią Europejską powstanie funduszu z konkretną pulą środków do końca przyszłego roku - mówił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

• To nie jest kwestia miliona, a paru miliardów zł, stąd te rozmowy muszą być sprecyzowane; będzie to fundusz wieloletni, nie na rok-dwa - dodał Tobiszowski.

• Strona polska chce zarekomendować Unii nie tylko projekty związane bezpośrednio z przemysłem, ale także służące rewitalizacji i rozwiązywaniu problemów społecznych.

Pierwsze spotkanie z przedstawicielami KE w sprawie unijnego Programu Wsparcia Regionów Górniczych odbyło się w miniony czwartek w Ministerstwie Energii, kolejne zaplanowano w pierwszym kwartale przyszłego roku w Katowicach. W poniedziałkowej rozmowie na antenie lokalnego Radia Piekary wiceminister przedstawił szczegóły prowadzonych rozmów.

- Wystąpiliśmy, nie tylko jako Ministerstwo Energii, ale jako przedstawiciele rządu, o to, aby Śląsk, woj. śląskie, zostało objęte programem wsparcia jako region restrukturyzacyjny, a więc na nowe technologie, nowe inwestycje, tworzenie nowych miejsc pracy. Ma to polegać na tym, że ma powstać fundusz wsparcia dla woj. śląskiego - powiedział Tobiszowski.

Kilka miliardów nie tylko na przemysł

- Liczymy, że ustalimy z Unią Europejską powstanie funduszu z konkretną pulą środków do końca przyszłego roku (…). Mówimy o paru miliardach złotych. To nie jest kwestia miliona, a paru miliardów zł, stąd te rozmowy muszą być sprecyzowane; będzie to fundusz wieloletni, nie na rok-dwa - dodał.

Jego zdaniem stworzenie takiego funduszu będzie dla woj. śląskiego - jak mówił - "olbrzymią szansą pokoleniową na dokonanie pewnego pchnięcia rozwojowego", a wspierane przez fundusz przedsięwzięcia mają być częścią tworzonego programu dla woj. śląskiego.

Wiceminister zastrzegł, że strona polska chce zarekomendować Unii nie tylko projekty związane bezpośrednio z przemysłem, ale także służące rewitalizacji i rozwiązywaniu problemów społecznych. Tobiszowski zachęcał różne środowiska do zaangażowania w tworzenie i przedstawianie takich projektów.

Szczegóły w przyszłym roku

Spotkanie z przedstawicielami KE w sprawie funduszu odbyło się w miniony czwartek w siedzibie resortu energii; wcześniej podobne miały miejsce w Czechach i na Słowacji. Spotkaniu w Warszawie przewodniczył Juraj Nociar, szef gabinetu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szefczovicza.

Jak mówił w poniedziałek Tobiszowski, przedstawiano m.in. pierwsze założenia funduszu i planowane w woj. śląskim przedsięwzięcia, a reprezentanci KE zaprezentowali fundusze, z których mogą korzystać restrukturyzowane regiony.

Wiceminister poinformował, że do kolejnego, planowanego w przyszłym roku w Katowicach, spotkania, strona polska zamierza uszczegółowić prezentowane projekty oraz kryteria ich realizacji. Przedsięwzięcia mają być podzielone na te, których przygotowania są zaawansowane i mogą być szybko realizowane, oraz projekty wieloletnie, wymagające czasu.×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2017-10-16 23:27:59

    Dotacje unijne z RPO WSL: zajrzyj na stronę Artmetic!