PARTNER PORTALU
  • BGK

Gwiazdobloki wzmocniły giżyckie molo

  • PAP    11 czerwca 2011 - 14:50
Gwiazdobloki wzmocniły giżyckie molo

Giżyckie molo, jedno z najbardziej znanych na Mazurach, przeszło gruntowny remont.
Budzi on jednak kontrowersje, bo nadbrzeże zostało wzmocnione obcymi dla krajobrazu regionu gwiazdoblokami.

Na nadbrzeżu Niegocina znalazło się ok. tysiąca gwiazdobloków – wzmocnień charakterystycznych dla nadbrzeża morskiego.

„Gwiazdobloki umieściła na nadbrzeżu gdańska firma wykonująca gruntowny remont mola. W projekcie, który miasto uzgadniało nadbrzeże miało być wzmocnione kamieniami narzutowymi ale w trakcie inwestycji wykonawca z inspektorem nadzoru uzgodnił, że zamiast kamieni umocni brzeg gwiazdoblokami i tak zrobiono” – powiedział wiceburmistrz Giżycka Paweł Czacharowski.

Gdy gwiazdobloki zostały ułożone na nadbrzeżu wzbudziły wiele kontrowersji wśród mieszkańców Giżycka, którzy w lokalnych portalach internetowych komentowali m.in., że przypominają one wojenne umocnienia.

„Wzmocnienie mola było konieczne, bo budowla z lat 80. rozjeżdżała się a wykonawca stwierdził, że gwiazdobloki najlepiej zdadzą egzamin. Nie są one ani tańsze, ani łatwiejsze do ułożenia niż kamienie. Natomiast ich zdjęcie z nadbrzeża nie jest prostą sprawą” – przyznał Czacharowski dodając, że miasto początkowo chciało, by wykonawca remontu zmienił umocnienia nadbrzeża.

Okazało się jednak, że wyciąganie gwiazdobloków z lądu zniszczyłoby wyremontowaną nawierzchnię mola. Odpowiednich gabarytów dźwig wodny nie da rady dopłynąć do giżyckiego mola.

„Z tych powodów tkwimy w kropce” – stwierdził Czacharowski i przyznał, że miasto rozważa trzy scenariusze – dwa sądowe i jeden polubowny.

„Możemy nie opłacić faktury za remont i wtedy albo my, albo wykonawca skierują sprawę do sądu. Ale to droga długa i ryzykowna dlatego skłaniamy się do ugody: gwiazdobloki zostaną ale za to zapłacimy za remont nieco mniej niż zakładaliśmy” – przyznał wiceburmistrz Giżycka.

Zdaniem Czacharowskiego obce teraz dla krajobrazu Mazur gwiazdobloki z czasem się opatrzą i nie będą raziły spacerowiczów i żeglarzy.

„Poszliśmy raz z panią burmistrz na służbowy spacer po molo i pytaliśmy ludzi o te nieszczęsne gwiazdobloki. Mówili, że nie jest tak źle, nie raziły ich bardzo” – stwierdził wiceburmistrz Giżycka.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.