PARTNER PORTALU
  • BGK

Gwiazdy promują odbudowę Bytomia

  • Przegląd Prasy/Gazeta Wyborcza Katowice    9 września 2011 - 07:46
Gwiazdy promują odbudowę Bytomia

Prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich przyjechała chce pomóc mieszkańcom z z Bytomia. Jedną z zaproponowanych form pomocy jest telewizyjny reality show z udziałem gwiazd, którzy pomagają remontować bytomskie mieszkania.
Jak donosi katowicka "Gazeta Wyborcza" do tej pory z Karbia ewakuowano 247 osób z 13 budynków. Przed zimą taki sam los czeka jeszcze około 300 osób. 700 metrów pod ich domami węgiel wybiera kopalnia Bobrek-Centrum. Pękają ściany, strzelają rurociągi i zapadają się chodniki. Władze miasta szacują, że na remonty wszystkich zniszczonych nieruchomości potrzeba ok. 1,2 mld zł.

Czytaj: Bytom chce ponad 30 mln zł za budynki w Karbiu

- Cała Polska słyszy, że Bytom się zapada, ale dla ludzi spoza Śląska to abstrakcja. Trzeba pokazać, że tu rozgrywa się tragedia. Musimy przełamać ludzką świadomość i stworzyć koło zamachowe pomocy dla miasta - mówiła katowickiej prof. Lipowicz w czasie spotkania z prezydentem Bytomia Piotrem Kojem.

Czytaj też: Bliżej porozumienia o pomocy dla Bytomia

Sposobem na zmianę świadomości ma być reality show z udziałem celebrytów, które jednej z bytomskim rodzin pomogą wyremontować mieszkanie. Jak informuje katowicka "GW" w takim przedsięwzięciu chodzi przede wszystkim o znalezienie sponsorów wśród firm budowlanych i pokazanie codziennego życia w zniszczonym przez kopalnie mieście. Lipowicz swój pomysł porównała z programem sprzed lat, kiedy cały kraj odbudowywał stolicę. Uważa, że teraz powinien zostać stworzony fundusz na odbudowę takich miast jak Bytom czy Wałbrzych. Nazywa to subwencją wyrównawczą, tzw. "janosikowym." Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.