PARTNER PORTALU
 • BGK

GZM zamówi studium uwarunkowań dla gospodarki przestrzennej

 • PAP/PSZ    21 listopada 2017 - 16:39
GZM zamówi studium uwarunkowań dla gospodarki przestrzennej
(fot. Fotolia)

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w przyszłym roku zamówi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - poinformował przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.
• Przygotowanie studium przewidziano m.in. w statucie GZM.

• Przedstawiciele metropolii uczestniczą już w trwających pracach nad studium transportowym dla jej terytorium.

• Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zacznie działać od 1 stycznia 2018 r.

W projekcie przyszłorocznego budżetu GZM przy pozycji wydatków "plany zagospodarowania przestrzennego" umieszczono kwotę 1,6 mln zł.

Będzie to kolejny kluczowy dokument planistyczny, w którego przygotowanie zaangażuje się metropolia. Jej przedstawiciele uczestniczą bowiem w trwających pracach nad studium transportowym dla jej terytorium, którego przygotowania zainicjował jeszcze przed utworzeniem metropolii Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego. Docelowo finansowanie studium ma zapewnić właśnie GZM.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zacznie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Pod kątem transportu publicznego rozpoczęły się już prace m.in. nad wspólną taryfą komunikacji miejskiej (ma wejść w życie od początku 2018 r.), a także analizy możliwości uruchomienia w perspektywie ok. dwóch lat tzw. kolei metropolitalnej - według aktualnej koncepcji w oparciu o zakupy przez GZM własnego taboru kolejowego.

Tematyka zbiorowego transportu publicznego ma - według wtorkowej zapowiedzi przedstawicieli GZM - zdominować drugą sesję zgromadzenia GZM, która odbędzie się w środę w podziemiach katowickiej siedziby Muzeum Śląskiego.

Pytany 21 listopada o plany związane z ustawowymi zadaniami metropolii w zakresie zagospodarowania przestrzennego Karolczak stwierdził, że w przyszłym roku GZM "zabierze się" za studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

"Będziemy robić studium uwarunkowań przestrzennych. Jest już wpisane do budżetu finansowanie tego dokumentu; myślę, że rok czasu powinien nam wystarczyć na jego przygotowanie" - ocenił przewodniczący zarządu GZM.

Przygotowanie studium przewidziano m.in. w statucie GZM. Przytaczając ustawowe zadania metropolii, statut wyszczególnia m.in., że ich część związana z kształtowaniem ładu przestrzennego ma być wykonywana m.in. poprzez opracowanie, uzgodnienie i wdrożenie ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania (studium metropolitalnego).

Zgodnie z art. 12 ustawy z 9 marca br. o związku metropolitalnym w województwie śląskim, wykonuje on zadania w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego; rozwoju społecznego i gospodarczego na swoim obszarze; planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej; metropolitalnych przewozów pasażerskich; współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na swoim obszarze oraz promocji związku metropolitalnego i jego obszaru.

Związek metropolitalny może też realizować zadania publiczne należące do zakresu działania gminy, powiatu lub samorządu województwa lub koordynować realizację tych zadań - na podstawie porozumienia zawartego z jednostką samorządu lub związkiem takich jednostek. Może podobnie realizować zadania publiczne należące do zakresu działania administracji rządowej - na podstawie porozumienia z organem administracji rządowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.