Hala Gliwice później i drożej. UM: "Mamy to pod kontrolą"

Koszty budowy Hali Gliwice wzrosną z 320 do 325 mln złotych – wynika z aneksu do umowy podpisanego właśnie przez wykonawcę obiektu firmę Mirbud i władze Gliwic.
Hala Gliwice później i drożej. UM: "Mamy to pod kontrolą"
Wykonawca będzie miał też więcej czasu na oddaniu obiektu do użytku (fot.24gliwice.pl)

– Zwiększenie środków finansowych wynika z konieczności lepszego zaopatrzenia hali w urządzenia klimatyzacyjne, wentylację i systemy podtrzymywania zasilania – tłumaczy Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic. – 5 milionów piechotą nie chodzi, ale w skali całej inwestycji to nie jest znaczący wzrost i byliśmy na niego przygotowani – dodaje.

Mirbud będzie miał też więcej czasu na oddaniu obiektu do użytku. Najpierw miało to nastąpić pod koniec mijającego roku, a niedawno pojawiły się informacje o kilkumiesięcznym poślizgu. Według zawartego porozumienia, nowa data to koniec czerwca 2017 roku.

Nie oznacza to jednak, że dopiero wówczas rozpocznie się wyposażanie hali, a inwestycję czeka kolejne opóźnienie. Pracę mają toczyć się równolegle i jak zapewnia Magistrat pierwsza impreza nadal planowana jest na koniec 2017 roku.

Historia inwestycji każe jednak z powściągliwością odnosić się do rzucanych przez urzędników terminów. Data otwarcia była wielokrotnie przesuwana i już teraz wiadomo, że odbędzie się z ponad 2,5-rocznym opóźnieniem względem pierwotnych zapowiedzi (połowa 2015 roku). Wciąż też nie wiadomo kto zadba o jej organizację. Miasto nie rozstrzygnęło ciągle przetargu na zarządzanie Halą. Rozważane są oferty trzech podmiotów: warszawskiej firmy GIG, spółki Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości w Katowicach (która zarządza już Spodkiem) oraz firmy Wizja Multimedia z Warszawy.

Przypomnijmy, budowana przy ul. Akademickiej hala widowiskowo-sportowa „Gliwice” będzie jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Ma około 58 tys. m2, a jej kubatura wynosi 0,5 mln m3. Będą mogły odbywać się tutaj koncerty, targi, kongresy i zawody sportowe rangi nie tylko krajowej ale także światowej. W skład hali widowiskowo-sportowej wchodzą: hala główna, hala treningowa, budynek fitness, zewnętrzny garaż wielopoziomowy. Cały obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE