PARTNER PORTALU
 • BGK

Hanna Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji: Często analizuję, czy mogłam przejrzeć postępowanie nieuczciwych urzędników

 • Bartosz Dyląg    24 stycznia 2018 - 06:00
Hanna Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji: Często analizuję, czy mogłam przejrzeć postępowanie nieuczciwych urzędników
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. (fot. PTWP / Piotr Waniorek)

Za sprawę reprywatyzacji w Warszawie winę ponoszą przede wszystkim kolejne rządy, które nie doprowadziły do uchwalenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Często analizuję, czy mogłam przejrzeć postępowanie, jak się okazało, nieuczciwych urzędników. Dziś już wiemy, że sprawa reprywatyzacji wykracza poza nich. Tym powinny zajmować się służby, które mają odpowiednie do tego narzędzia - mówi w wywiadzie dla PortalSamorzadowy.pl prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
 • Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi nam o swoich sukcesach: w ciągu ostatnich 11 lat Warszawa stała się liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Awansowaliśmy do pierwszej ligi europejskiej, śmiało mierzymy się z Berlinem czy Paryżem.
 • Ale i porażkach: Dla mnie porażką w Warszawie - nie miasta, bo to nie miasto odpowiada za ten obszar - jest niewykorzystany potencjał kolei.
 • Odpowiada także na pytania o reprywatyzację w Warszawie, w tym o komisję weryfikacyjną: Jest niekonstytucyjna a jej przewodniczący nie jest bezstronny i ma zamiar kandydować na prezydenta Warszawy.

Spotykamy się w trudnym dla pani momencie. Co uznaje pani za największe porażki prezydentury?

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz: – Dla mnie porażką w Warszawie - nie miasta, bo to nie miasto odpowiada za ten obszar - jest niewykorzystany potencjał kolei. Trasy kolejowe w metropolii warszawskiej są modernizowane zbyt powoli. Przez to mieszkańców dotykają częste zmiany rozkładów jazdy, wyłączenia ruchu kolejowego, opóźnienia.

Nie możemy uruchomić nowych połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej, brakuje przystanków kolejowych w miejscach, gdzie wielu mieszkańców mogłoby wsiąść do pociągu, trudne jest skoordynowanie rozkładów jazdy z innymi środkami komunikacji czy ze współpracującymi z nami Kolejami Mazowieckimi.

Czyli ostatnie lata były pasmem sukcesów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dziś miasto mówi o reprywatyzacji. Czy w tej sprawie ma pani coś sobie do zarzucenia?

– Przede wszystkim winę ponoszą kolejne rządy, które nie doprowadziły do uchwalenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Często analizuję, czy mogłam przejrzeć postępowanie, jak się okazało, nieuczciwych urzędników. Dziś już wiemy, że sprawa reprywatyzacji wykracza poza nich. Tym powinny zajmować się służby, które mają odpowiednie do tego narzędzia.

Nic poza tym?

– Mała ustawa reprywatyzacyjna. Uważam ją za swój sukces. Po jej wejściu w życie we wrześniu 2016 r. miasto nie musi już zwracać nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne, takich jak szkoły, przedszkola czy domy opieki, i może wreszcie zakończyć postępowania dotyczące tzw. „śpiochów”. Na jej podstawie wydaliśmy już 116 decyzji, w tym 79 odmownych, opublikowaliśmy ogłoszenia dotyczące 148 śpiochów i dziewięć razy skorzystaliśmy z przysługującego nam prawa pierwokupu, kupując m.in. prawa i roszczenia do kamienic przy ul. Grochowskiej czy ul. Dąbrowskiego.

Niestawiennictwo przed komisją nie jest przyznaniem się do błędów i nie szkodzi opozycji?

– Ta komisja jest niekonstytucyjna - narusza art. 10 Konstytucji RP, 175 i wiele innych, a jej przewodniczący nie jest bezstronny i ma zamiar kandydować na prezydenta Warszawy. Z naszej strony dokładamy wszelkich starań, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane z reprywatyzacją. Składamy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, przeprowadziliśmy wewnętrzny audyt postępowań reprywatyzacyjnych.

Zostało rozwiązane Biuro Gospodarki Nieruchomościami, a jego kierownictwo dyscyplinarnie zwolnione. Komisja weryfikacyjna pracuje na dokumentach, które dostaje z urzędu, a w jej obradach biorą udział przedstawiciele miasta.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • eSBe, 2018-01-24 15:15:14

  Bez lupy da się zauważyć, że komentarze czasami nie zgadzają się z gustem admina i po prostu znikają:)
 • Kiwała, 2018-01-24 14:15:50

  Do Jan: Ta pani po prostu udaje "blondynkę"
 • WuJekJerrY, 2018-01-24 14:13:07

  A gdzie mój komentarz, który napisałem przed chwilą POkrętacze ???