PARTNER PORTALU
  • BGK

Hel zdemilitaryzowany. Wojskowe wczasowiska idą do cywila

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    20 lipca 2010 - 08:53
Hel zdemilitaryzowany. Wojskowe wczasowiska idą do cywila

Armia oszczędza. Pod młotek idą rekreacyjne nieruchomości nieprzydatne dla szkolenia bojowego.
Hektary lasu i koszarowe bloki na Helu, wojskowe ośrodki z plażami na zachód od Kołobrzegu, alpejskie domy wypoczynkowe pod Śnieżką — sprzeda jeszcze w tym roku cywilom Agencja Mienia Wojskowego – informuje „Rzeczpospolita”.

W połowie sierpnia agencja skieruje na przetarg nadmorski ośrodek w Rogowie, 152 hektary w kilku działkach, z domem wczasowym wzniesionym przed ostatnią wojną jako baza wodnopłatów Luftwaffe, ze sztucznie napełnianym wodnym lądowiskiem. Tajny obiekt z willą Goeringa, na przesmyku między jeziorami i Bałtykiem, służył po 1945 r. wojskom rakietowym Układu Warszawskiego, a potem mundurowym wczasowiczom.

Agencja, która ma wciąż w swoim banku nieruchomości ponad 7 tys. ha zbędnych armii placów ćwiczeń, poligonów i lotnisk a także 2,7 tys. powojskowych budynków w opuszczonych koszarach i garnizonach, zarobiła na odsprzedaży i dzierżawach 84 mln zł. Gotówka jest przeznacza na kupno uzbrojenia.

W tym roku hitem sezonu przetargowego będą na pewno nieruchomości na Helu. Począwszy od 25 ha przyportowych gruntów w sąsiedztwie byłej bazy Marynarki Wojennej, po ponad 8 ha w kilku innych miejscach, z zabudowaniami i bez od Juraty po koniec malowniczego półwyspu.

Kolejne fundusze zasilą budżet modernizacyjny resortu obrony po sprzedaży 3, 5 ha z dostępem do plaży w Unieściu, kolonijnego ośrodka w Dąbkach, wartego ok. 2, 5 mln zł, czy wycenianego na co najmniej milion złotych hektara wybrzeża w Pobierowie w gminie Rewal.

Inwestorzy, którzy nie są miłośnikami plaż czy jezior mogą jeszcze tym roku rywalizować w przetargach na sprzedaż imponującego ośrodka wczasowego Wysoki Kamień w Szklarskiej Porębie. Pięciohektarowy kompleks wypoczynkowy z potężnymi budynkami w stylu alpejskim (dawne sanatorium kondycyjne asów lotnictwa III Rzeszy), z własnym narciarskim wyciągiem, wyceniony został na 7, 5 mln zł.

Nie brak chętnych do nabycia innego ośrodka rekreacyjnego — w Karpaczu. Stylowe obiekty z początku zeszłego stulecia, na 1, 6 hektarach AMW chce licytować począwszy od kwoty 4,6 mln zł. Agencja oferuje też niewielkie działki pod Zakopanem w Kościelisku i doskonale utrzymaną, ponadośmiohektarową bazę magazynową z lądowiskiem helikopterów w Krynicy-Mochnaczce – donosi „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.