Historyczna perełka zalśni w Inowrocławiu

Zakład Przyrodoleczniczy w Parku Solankowym, wybudowany w 1929 roku, odzyskuje dawny blask.
Historyczna perełka zalśni w Inowrocławiu

Zakład Przyrodoleczniczy usytuowany w samym sercu Parku Solankowego, to historyczna perełka wśród inowrocławskich zabytków. Obiekt został wzniesiony w 1929 roku. Początkowo funkcjonował pod nazwą Zakład Wodoleczniczy.

To właśnie tu dawniej odbywały się kąpiele uzdrowiskowe i inhalacje. Ponadto w Zakładzie Przyrodoleczniczym mieściła się stołówka i pokoje zabiegowe, a na plaży utworzonej na jego dachu, kuracjusze zażywali kąpieli słonecznych.

Z czasem, a dokładnie pod koniec lat 80. Zakład Przyrodoleczniczy przestał pełnić funkcję leczniczą. Nie został jednak całkowicie wyłączony z użytku. W głównym holu obiektu zaczęto organizować cykliczne koncerty kameralne oraz inne imprezy kulturalne.

Jak informuje magistrat w Inowrocławiu, w 2010 roku w ramach prywatyzacji kompleksu „Solanki" Uzdrowisko Inowrocław, Zakład Przyrodoleczniczy znalazł się w gestii inowrocławskiego przedsiębiorcy Tadeusza Chęsego. Od tamtego czasu prowadzone są intensywne prace mające na celu doprowadzić klasycystyczny obiekt do dawnej świetności.

Odświeżono główny hol z zachowaniem oryginalnego wystroju, wyremontowano balkony i część zewnętrznej elewacji. Na tym obecny właściciel nie zamierza poprzestać.

- W planach jest m.in. kompleksowy remont elewacji, zmiana wyposażenia wnętrza i przystosowanie obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych - informuje Zenon Trzepacz, kierownik działu technicznego „Solanki" Uzdrowisko Inowrocław.

Już niebawem inowrocławianie i osoby goszczące w uzdrowisku będą mieli okazję powitać w tym obiekcie Nowy Rok. Sylwestrowa impreza w ciekawie zaaranżowanym wnętrzu planowana jest na 100 osób. Należy podkreślić, że wyjątkowo prezentująca się Sala Bankietowa Zakładu Przyrodoleczniczego udostępniana jest również na imprezy okolicznościowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE