PARTNER PORTALU
  • BGK

Historyczna perełka zalśni w Inowrocławiu

  • GK    27 grudnia 2012 - 11:58
Historyczna perełka zalśni w Inowrocławiu

Zakład Przyrodoleczniczy w Parku Solankowym, wybudowany w 1929 roku, odzyskuje dawny blask.




Zakład Przyrodoleczniczy usytuowany w samym sercu Parku Solankowego, to historyczna perełka wśród inowrocławskich zabytków. Obiekt został wzniesiony w 1929 roku. Początkowo funkcjonował pod nazwą Zakład Wodoleczniczy.

To właśnie tu dawniej odbywały się kąpiele uzdrowiskowe i inhalacje. Ponadto w Zakładzie Przyrodoleczniczym mieściła się stołówka i pokoje zabiegowe, a na plaży utworzonej na jego dachu, kuracjusze zażywali kąpieli słonecznych.

Z czasem, a dokładnie pod koniec lat 80. Zakład Przyrodoleczniczy przestał pełnić funkcję leczniczą. Nie został jednak całkowicie wyłączony z użytku. W głównym holu obiektu zaczęto organizować cykliczne koncerty kameralne oraz inne imprezy kulturalne.

Jak informuje magistrat w Inowrocławiu, w 2010 roku w ramach prywatyzacji kompleksu „Solanki" Uzdrowisko Inowrocław, Zakład Przyrodoleczniczy znalazł się w gestii inowrocławskiego przedsiębiorcy Tadeusza Chęsego. Od tamtego czasu prowadzone są intensywne prace mające na celu doprowadzić klasycystyczny obiekt do dawnej świetności.

Odświeżono główny hol z zachowaniem oryginalnego wystroju, wyremontowano balkony i część zewnętrznej elewacji. Na tym obecny właściciel nie zamierza poprzestać.

- W planach jest m.in. kompleksowy remont elewacji, zmiana wyposażenia wnętrza i przystosowanie obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych - informuje Zenon Trzepacz, kierownik działu technicznego „Solanki" Uzdrowisko Inowrocław.

Już niebawem inowrocławianie i osoby goszczące w uzdrowisku będą mieli okazję powitać w tym obiekcie Nowy Rok. Sylwestrowa impreza w ciekawie zaaranżowanym wnętrzu planowana jest na 100 osób. Należy podkreślić, że wyjątkowo prezentująca się Sala Bankietowa Zakładu Przyrodoleczniczego udostępniana jest również na imprezy okolicznościowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.