PARTNER PORTALU
 • BGK

Historyczny park rozrywki w gminie Torzym

 • PAP    28 marca 2013 - 07:26
Historyczny park rozrywki w gminie Torzym

W gminie Torzym holenderskie konsorcjum United Mementum Group wspólnie z francuskim inwestorem chce wybudować historyczny park rozrywki.
W środę rada miejska Torzymia uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zakłada taką inwestycję.

Jak poinformował burmistrz Torzymia Ryszard Stanulewicz, w 2008 roku holenderskie konsorcjum kupiło w obrocie prywatnym 207 ha ziemi w pobliżu wsi Kownaty w gminie Torzym. Działka znajduje się kilka km od węzła autostrady A2 w Torzymiu. Według burmistrza ta lokalizacja była jednym z czynników, który przyciągnął inwestora.

Od półtora roku na jego wniosek gmina prowadziła procedurę związaną ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Musiała także uzyskać zgodę od resortu rolnictwa na odrolnienie części działki (21 ha).

„Po wielu staraniach uzyskaliśmy zgodę na odrolnienie tej ziemi. Po uchwaleniu zmian w planie zagospodarowania inwestor może już bez przeszkód strać się o pozostałe zezwolenia potrzebne do rozpoczęcia budowy parku. Zapowiedział, że rozpocznie ją w 2015 r., a zakończy w 2016. Nie zdradza kosztów przedsięwzięcia" - powiedział Stanulewicz.

W środę na sesji rady miejskiej Torzymia przedstawiciel holenderskiego konsorcjum przybliżył plany inwestycyjne radnym. Zgodnie z nimi, w pobliżu Torzymia ma powstać park podobny do mieszczącego się niedaleko francuskiego miasta Les Epesses parku Puy du Fou. Prowadząca go firma ma wspólnie z holendrami wybudować podobny obiekt w pobliżu Torzymia.

Tego typu park to miejsce, w którym odwiedzający mają możliwość kontaktu z historią i aktywnego wypoczynku. Na wielkiej powierzchni znajdują się repliki budowli z różnych okresów historycznych, ścieżki edukacyjne, oczka wodne i inne atrakcje. W tej scenerii odbywają się inscenizacje historyczne.

We francuskim parku Puy du Fou można np. w „koloseum" obejrzeć wyścigi rydwanów czy walki gladiatorów, a w średniowiecznym zamku turniej rycerski. To tylko jedne z oferowanych tam atrakcji. Turyści odwiedzający park spędzają tam kilka dni, mieszkając w hotelach, domkach i korzystając z restauracji i barów na jego ternie.

„Podobnie ma być w okolicach Torzymia, a do tego w ofercie tego parku mają znaleźć się wątki związane z historią naszego kraju" - powiedział Stanulewicz.

Burmistrz podkreślił, że dla liczącej 7,1 tys. mieszkańców gminy Torzym tak znacząca inwestycja będzie oznaczała możliwość rozwoju. Inwestor zapowiedział, że w parku powstanie ok. tysiąca miejsc pracy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • cioteczka, 2014-10-05 18:45:13

  Bieda taka jak wszędzie...jeżeli inwestor mówi że budowa będzie to czego się czepiasz burmistrza.A właśnie on robi wszystko aby zapewnić ludziom pracę.umowa już podpisana ..więcej czytajcie,.
 • torzymianka , 2014-05-30 19:32:50

  Do Robert: Tak się skończy ...jak dotąd to nic pewnego tylko gadanie i przechwałki burmistrza.A Torzymiu bieda.Wszystko pozamykane...ludzie pracy nie mają.
 • Robert, 2013-03-28 10:55:08

  Oby nie skończyło się tak jak w Grodzisku Mazowieckim