PARTNER PORTALU
  • BGK

Hrubieszów zatwierdził rurociąg Brody-Płock

  • PAP    15 października 2012 - 12:43
Hrubieszów zatwierdził rurociąg Brody-Płock

Gmina Hrubieszów, pierwsza w Polsce, zatwierdziła wniesienie zmian, uwzględniających budowę rurociągu naftowego Brody-Płock, do lokalnego studium zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowego planu zagospodarowania.
Jak poinformowała spółka Sarmatia, koordynująca projekt budowy rurociągu z Ukrainy do Polski, gmina Hrubieszów jest pierwszą z 19 gmin, w których studia i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego „niedługo zostaną zmienione tak, żeby uwzględnić budowę ropociągu Brody-Płock”.

Zgodnie z projektem magistrala Brody-Płock ma połączyć rurociąg naftowy Odessa-Brody z systemem rurociągów w Polsce. Inwestycja ma umożliwić dywersyfikację dostaw surowca do naszego kraju, dając możliwość tłoczenia ropy naftowej z basenu Morza Kaspijskiego.

Projekt ma być gotowy do końca 2015 r. tak, by od 2016 r. można było przesyłać do Polski rocznie do 10 mln ton ropy z Azerbejdżanu.

„Wniesienie trasy ropociągu Brody-Płock do miejscowych planów i studiów jest niezbędnym elementem przygotowania inwestycji. Jest to również jeden z warunków uzyskania w niedalekiej przyszłości decyzji środowiskowej dla projektu” – podała Sarmatia.

Janusz Wojtak z Urzędu Gminy w Hrubieszowie potwierdził, że rada gminy 11 października w dwóch uchwałach zaakceptowała wniesienie zmian do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz planu zagospodarowania przestrzennego, które uwzględniają planowaną tam lokalizację odcinka rurociągu Brody-Płock.

Budowa rurociągu Brody-Płock znajduje się na liście projektów, które uzyskały dofinansowanie z programu operacyjnego infrastruktura i środowisko Unii Europejskiej.

Wkład unijny do inwestycji ma wynieść 495 mln zł, a koszt całego przedsięwzięcia jest szacowany na około 1,8 mld zł. Trasa planowanego rurociągu po stronie polskiej wynosi około 270 km. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.