Hrubieszów zatwierdził rurociąg Brody-Płock

Gmina Hrubieszów, pierwsza w Polsce, zatwierdziła wniesienie zmian, uwzględniających budowę rurociągu naftowego Brody-Płock, do lokalnego studium zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowego planu zagospodarowania.
Hrubieszów zatwierdził rurociąg Brody-Płock
Jak poinformowała spółka Sarmatia, koordynująca projekt budowy rurociągu z Ukrainy do Polski, gmina Hrubieszów jest pierwszą z 19 gmin, w których studia i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego „niedługo zostaną zmienione tak, żeby uwzględnić budowę ropociągu Brody-Płock”.

Zgodnie z projektem magistrala Brody-Płock ma połączyć rurociąg naftowy Odessa-Brody z systemem rurociągów w Polsce. Inwestycja ma umożliwić dywersyfikację dostaw surowca do naszego kraju, dając możliwość tłoczenia ropy naftowej z basenu Morza Kaspijskiego.

Projekt ma być gotowy do końca 2015 r. tak, by od 2016 r. można było przesyłać do Polski rocznie do 10 mln ton ropy z Azerbejdżanu.

„Wniesienie trasy ropociągu Brody-Płock do miejscowych planów i studiów jest niezbędnym elementem przygotowania inwestycji. Jest to również jeden z warunków uzyskania w niedalekiej przyszłości decyzji środowiskowej dla projektu” – podała Sarmatia.

Janusz Wojtak z Urzędu Gminy w Hrubieszowie potwierdził, że rada gminy 11 października w dwóch uchwałach zaakceptowała wniesienie zmian do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz planu zagospodarowania przestrzennego, które uwzględniają planowaną tam lokalizację odcinka rurociągu Brody-Płock.

Budowa rurociągu Brody-Płock znajduje się na liście projektów, które uzyskały dofinansowanie z programu operacyjnego infrastruktura i środowisko Unii Europejskiej.

Wkład unijny do inwestycji ma wynieść 495 mln zł, a koszt całego przedsięwzięcia jest szacowany na około 1,8 mld zł. Trasa planowanego rurociągu po stronie polskiej wynosi około 270 km. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE