PARTNER PORTALU
  • BGK

Huczne otwarcie nowego terminalu za 102 mln

  • PAP    17 kwietnia 2012 - 19:01
Huczne otwarcie nowego terminalu za 102 mln

Z udziałem m.in. kpt. Tadeusza Wrony, który w listopadzie ub. r. wylądował Boeingiem 767 bez wysuniętego podwozia, odbyło się we wtorek uroczyste otwarcie nowego terminalu na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Obiekt kosztował ponad 102 mln zł.
W czasie uroczystości odczytany został list od prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, który napisał, że rozbudowa portu w Jasionce przyczyni się do dalszego rozwoju cywilizacyjnego całego regionu.

"Ufam, że dzięki inwestycjom takim jak ten nowy terminal rozwój i sukcesy Podkarpacia będą coraz bardziej znane i staną się zachętą do odwiedzin, a może i do bliższego związania życia z tym przepięknym zakątkiem naszej ojczyzny" - napisał prezydent.

Prezes spółki Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka Stanisław Nowak poinformował we wtorek, że od jesieni lotnisko zyska 18 nowych połączeń tygodniowo. "29 października przewoźnik OLT Expres zacznie latać z Jasionki do: Monachium (lotnisko Memmingen), Dortmundu, Hamburga, Paryża, Rzymu, Amsterdamu i Oslo" - dodał.

Gościem honorowym uroczystości był kpt. Tadeusz Wrona, który w zeszłym roku na Okęciu wylądował Boeingiem 767 bez wysuniętego podwozia. Odebrał on - przyznany przez sejmik województwa podkarpackiego - honorowy tytuł i odznakę "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego".

Nowy terminal w Jasionce kosztował ponad 102 mln zł, z tej kwoty ponad 37 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko.

Obiekt powstał w 15 miesięcy; ma prawie 14 tys. m kw. - to czterokrotnie więcej niż stary obiekt. W przyszłości może być rozbudowywany o kolejne moduły. Budynek składa się z czterech kondygnacji, ma prawie 250 pomieszczeń, będzie monitorowany przez ponad 250 kamer. Jego planowana przepustowość to 720 pasażerów na godzinę. Oznacza to, że obsługiwane mogą być równocześnie cztery średniej wielkości samoloty pasażerskie. Pierwsi pasażerowie odprawieni zostaną w nowym terminalu 8 maja.

Port w Jasionce podczas Euro2012 będzie pełnił rolę lotniska zapasowego.

Z lotniska w Jasionce można obecnie dotrzeć m.in. do: Frankfurtu, Warszawy, Gdańska via Katowice, Manchesteru, Barcelony-Girony, Londynu (lotniska w Stansted i Luton), Bristolu, Birmingham, East Midlands i Dublina. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.