PARTNER PORTALU
  • BGK

Hybrydowe latarnie oświetlają gminę

  • PAP    26 października 2011 - 10:41
Hybrydowe latarnie oświetlają gminę

50 latarń ulicznych zasilanych energią słoneczną i wiatrową zainstalowano w większości wsi gminy Strzyżów, docelowo 83 latarnie oświetlą ulice tej gminy - poinformował w środę burmistrz Marek Śliwiński.
"Zanim gmina przystąpiła do projektu, w styczniu ubiegłego roku zamówiono jedną latarnię oświetlenia hybrydowego. Test wypadł pomyślnie. Latarnia świeciła każdej nocy - powiedział burmistrz. - Jest to przede wszystkim związane z położeniem geograficznym. W Strzyżowie i okolicach od przełęczy karpackich prawie zawsze wieje wiatr".

Burmistrz zaznaczył jednak, że bez dofinansowania ze środków Unii Europejskiej inwestycja byłaby niemożliwa. "Najzwyczajniej nie byłoby nas na to stać" - powiedział.

Projekt w 85 proc. jest współfinansowany z funduszy unijnych. Koszt instalacji jednej latarni hybrydowej wynosił dotąd ok. 17 tys. zł.

Lampy hybrydowe nie wymagają podłączenia do sieci energetycznej, by działały. Zasilane są poprzez panele słoneczne i turbinę wiatrową. Mogą być montowane tam, gdzie doprowadzenie energii elektrycznej jest nieopłacalne. Bez słońca i wiatru potrafią pracować nawet kilkanaście dni.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.