PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile Kraków wyda na Zimowe Igrzyska Olimpijskie?

  • em    21 marca 2014 - 10:28
Ile Kraków wyda na Zimowe Igrzyska Olimpijskie?

Planowany budżet zmniejszył się do 17 mld zł, ale głównie za sprawą ograniczenia liczby inwestycji w drogi.
Portal krakow.sport.pl dotarł do dokumentów, dzięki którym Kraków chce stać się gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.

Na budżet igrzysk składają się inwestycje w obiekty sportowe i infrastrukturę (drogi, kolej, lotnisko), które ma ułatwić przeprowadzenie zawodów plus koszt samej imprezy (przeprowadzenie zawodów, także testowych, obsługa wioski olimpijskiej i mediów, catering, ceremonie, kontrole antydopingowe itd.), który jest podobny na igrzyskach - ok. 5,6 mld zł. Ok. 3,2 mld zł z tej kwoty miałby pochodzić z MKOl. Inwestycje będą głównie finansowane z pieniędzy budżetowych Polski (m.in. z funduszy europejskich). Udział Krakowa i pozostałych gmin w 17 mld zł ma nie przekraczać 3 proc.

W dokumencie zawarto też inne informacje. Pada w nim np. zobowiązanie, że za każde drzewo, które zostanie wycięte w związku z budową aren, miasto posadzi trzy nowe. Jest też wyliczenie czasów przejazdu pomiędzy strefą Kraków, a strefą Tatry - ze stolicy Małopolski do Zakopanego mamy docierać drogami w niespełna 2 godziny, a do Jasnej na Słowacji w 3 godziny i 20 minut.

Czytaj też: Ile rzeczywiście kosztowałyby Igrzyska w Krakowie?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.