PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile nas kosztuje sportowa duma Polski?

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    1 lipca 2011 - 08:46
Ile nas kosztuje sportowa duma Polski?

Stadionu Narodowego próżno szukać na liście najdroższych obiektów sportowych na świecie. Od liderów jest o blisko połowę tańszy.
Część mediów, powołując się na znanego architekta, alarmowała w ostatnich dniach, że Stadion Narodowy w Warszawie jest najdroższym stadionem na świecie, ale zdaniem Wojciecha Rokickiego ze spółki PL.2012 to bzdura – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: Budujemy najdroższy stadion świata

Wystarczy wejść choćby na stronę internetową „Forbesa”, który co roku przygotowuje zestawienie kosztów budowy stadionów, by się przekonać, że Narodowy nie mieści się w pierwszej dziesiątce najdroższych na świecie.

Najdroższy obecnie jest stadion Wembley, który kosztował niemal 1,6 mld dol., czyli 4,4 mld zł. Porównywanie kosztów budowy stadionów powinno obejmować cały zakres inwestycji. Stadion Narodowy będzie kosztował 1,915 mld zł. W tej kwocie mieści się wszystko, co jest związane z jego budową i kompleksowym wyposażeniem, począwszy od fazy projektowania, przez wyburzanie Stadionu Dziesięciolecia, na którego miejscu stanął Narodowy, wbicie 15 tys. pali betonowych wzmacniających teren, postawienie nowego stadionu i pełne jego wyposażenie, także w meble, oświetlenie, telebimy.

Stadion Narodowy to także jego otoczenie, wały ziemne, drogi dojazdowe, parkingi, przygotowanie wejść. To wszystko mieści się w kwocie 1,915 mld zł.

Zdaniem Rokickiego nieporozumieniem jest też porównywanie kosztów stadionów wybudowanych 8-10 lat temu z obecnymi. Jeśli już chcemy zrobić takie porównanie, to możemy spojrzeć choćby na stadiony budowane w Brazylii na 2014 r. Stadion Arena Fonte Nova w Salvador da Bahia na 50 tys. miejsc, czyli jest porównywalny z Narodowym, będzie kosztował 2,72 mld zł – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.