PARTNER PORTALU
 • BGK

Ile rzeczywiście kosztowałyby Igrzyska w Krakowie?

 • pt    21 lutego 2014 - 13:54
Ile rzeczywiście kosztowałyby Igrzyska w Krakowie?

Całkowity koszt obiektów sportowych na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Krakowie w 2022 wyniósłby około 600 mln zł – twierdzi zwolennik ich organizacji Kazimierz Barczyk przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.
W ostatnim czasie słyszalne są głosy sprzeciwu wobec organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie i Małopolsce. Koronnym argumentem adwersarzy tego pomysłu są koszty, które ich zdaniem mogą wynosić nawet 21 miliardów zł – pisze w oświadczeniu Kazimierz Barczyk przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Czytaj też: Po co Krakowowi olimpiada?

Jego zdaniem te dane są radykalne zawyżone i przedstawia podstawowe wyliczenia kosztów budowy i modernizacji obiektów sportowych, jakimi dysponuje Komitet Konkursowy Kraków ZIO 2022:

*hala nad torem lodowym do łyżwiarstwa szybkiego w Zakopanem ok. 60 mln zł. lub hala z torem przy Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie za ok. 180 mln zł.;

*trasa biegowa ze stadionem poniżej dużej skoczni w Zakopanem ok. 60 mln zł;

*trasa do biathlonu w Kościelisku ok. 60 mln zł;

*trasa snowboardowa w Jurgowie ok. 20 mln zł;

*koszt np. składanego toru bobslejowo-saneczkowego ok. 180 mln zł. (właściciel ośrodka turystycznego w Arłamowie rozważa budowę takiego toru w ramach ppp);

*modernizacja normalnej skoczni w Zakopanem ok. 60 mln (duża skocznia w Zakopanem zasadniczo spełnia standardy).


Całkowity koszt obiektów sportowych zdaniem przewodniczącego to ok. 600 mln zł, jak dodaje wioska olimpijska będzie budowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Barczyk przypomina, że Kraków oddaje w połowie 2014 r. wybudowaną za własne środki halę sportową - najdroższy obiekt planowanych Zimowych Igrzysk Olimpijskich - o wartości 400 mln zł, dla 20 tysięcy widzów, która np. wraz z katowickim Spodkiem może służyć zawodom na lodzie, w tym hokejowi kobiet i mężczyzn.

- Organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich jest pięć razy tańsza od letnich igrzysk olimpijskich. Ich koszt będzie również mniejszy od " EURO 2012" – dodaje Barczyk. - Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022 r. to koszt ok. 6 mld zł. przy wkładzie MKOl prawie 2,5 mld zł.

- Cztery złote medale - Kamila Stocha, Justyny Kowalczyk i Zbigniewa Bródki - są wielkim bezinwestycyjnym atutem Polski za przyznaniem organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich – podkreśla przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

- Dotychczas Igrzyska dziesięciokrotnie odbywały się w Alpach. Natomiast po raz pierwszy w historii szansę na organizację tego wielkiego święta sportów zimowych mają Karpaty, zamieszkałe przez 200 milionów Europejczyków. Będzie to uznanie i wyzwanie dla Polski i Słowacji reprezentujących Europę Środkowo-Wschodnią. Jako miasto, region, ale też kraj stoimy przed historyczną szansą – podkreśla Barczyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (9)

 • Jan Jekielek, 2014-05-22 11:09:32

  Jak sie solidnie przypilnuje wlasnosci obiektow wielomiliardowej super-infrastruktury co zostanie po IO - tak by podatnicy nie dawali prezentu oligarchom - to olimpiada bedzie super-zyskiem spolecznym i narodowym (byc moze jest to marzenie scietej glowy, ale nawet czesciowy sukces jest wiele wart!...)  rozwiń
 • JodekMordka, 2014-03-05 21:56:20

  Optymista. Narodowy połknął 2,5 miliarda, Soczi 50 mld. Mafia budowlano-urzędnicza już na to czeka.
 • Wku.....y, 2014-02-25 06:56:18

  Do trzeżwo myslący: oczywiscie z naszych podatków. A może Pan Barczyk poświęci swoje kamienice i ranczo pod Krakowem ?