PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile samorządów na Catalyst?

  • wnp.pl (KW)    30 września 2011 - 15:29
Ile samorządów na Catalyst?

Po 2 latach działania platformy obrotu i autoryzacji obligacji korporacyjnych i komunalnych Catalyst na rynku papierów dłużnych w Polsce notowanych jest już 25 serii samorządowych obligacji.
Obecnie łączna wartość, obligacji korporacyjnych, samorządowych i spółdzielczych notowanych na Catalyst sięga blisko 35 mld zł.

Czytaj też: Obligacje szansą na odnowienie miast

Rynek Catalyst otworzył nowe możliwości finansowania przed przedsiębiorcami oraz jednostkami samorządu terytorialnego. Wiele podmiotów szybko dostrzegło, że wejście na publiczny, transparentny rynek obligacji to nie tylko droga po dodatkowe finansowanie lecz także większy prestiż, zaufanie inwestorów i doskonała promocja emitenta. Wyrazem tego jest szybko rosnąca liczba emisji - po 2 latach funkcjonowania notowanych jest 136 serii obligacji korporacyjnych, 25 serii samorządowych oraz 23 serie spółdzielcze.

Wyrazem rozwoju rynku Catalyst jest także systematyczny wzrost udziału kapitałów pozyskanych tą drogą w stosunku do środków pozyskanych z kredytów bankowych, które są nadal najpopularniejszym źródłem finansowania dla przedsiębiorstw i samorządów. Rynek Catalyst spotka się także z coraz większym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych, którzy dostrzegają w zakupie obligacji możliwość dywersyfikacji portfela i korzystnej lokaty oszczędności. Świadczy o tym liczba transakcji, która z kwartału na kwartał systematycznie rośnie.

Catalyst został uruchomiony we wrześniu 2009 r. w celu stworzenia w Polsce zorganizowanego i transparentnego i bezpiecznego rynku dla instrumentów dłużnych emitowanych przez firmy i samorządy. Catalyst tworzą cztery platformy obrotu. Dwie prowadzone przez GPW - w formule rynku regulowanego i ASO - na tych platformach jednostką transakcyjna jest jedna obligacja, oraz analogiczne dwa rynki BondSpotu gdzie jednostka transakcyjna ma wartość co najmniej 100 tys. zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.