PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile wydano na ochronę brzegów morskich?

  • PAP/JL    14 września 2015 - 09:09
Ile wydano na ochronę brzegów morskich?

Zaplanowane do realizacji w 2015 r. działania to m.in. sztuczne zasilanie plaż, budowa, remont i utrzymanie trwałych umocnień brzegu. Fot. Urząd Morski w Słupsku

Ponad 90 proc. środków przeznaczonych w 2014 r. na realizację wieloletniego programu ochrony brzegów morskich zostało wydanych – informuje wiceminister infrastruktury i rozwoju Dorota Pyć.
W piątek posłowie wysłuchali informacji MIR dotyczącej realizacji w 2014 r. zadań wynikających z ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego „Program ochrony brzegów morskich” oraz harmonogramu prac na rok 2015.

PiS złożyło wniosek o odrzucenie informacji MIR na ten temat. Kluby PSL i PO opowiedziały się za przyjęciem informacji. Klub PiS zapowiedział, że jest za jej odrzuceniem. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

- W budżecie państwa na 2014 r. zaplanowano na realizację programu 33 mln 412 tys. zł dla Urzędów Morskich w Gdyni, Słupsku i Szczecinie na takie działania jak sztuczne zasilanie plaż, budowę, remont i utrzymanie trwałych umocnień brzegu oraz monitoring stanu brzegu morskiego - powiedziała Pyć.

Dodała, że w ub. roku zakładane wydatki zostały zrealizowane w wysokości 30 mln 249 tys. zł, co stanowiło 91 proc. kwoty zaplanowanych w 2014 r. środków budżetowych.

- Środki w wysokości 3 mln 162 tys. zł nie zostały wydatkowane, w tym kwota 3 mln 148 tys. tys. zł została zablokowana w trybie przepisów ustawy o finansach publicznych i przekazana do budżetu - zaznaczyła Pyć.

Wiceszefowa MIR poinformowała, że w 2015 r. wydatki na realizację programu wynoszą 34 mln zł.

- Zaplanowane do realizacji w 2015 r. działania to m.in. sztuczne zasilanie plaż, budowa, remont i utrzymanie trwałych umocnień brzegu, a także monitorowanie oraz badania dotyczące ustalenia aktualnego stanu brzegów morskich - wskazała Pyć.

Poinformowała także, że resort zakończył pracę nad nowelą obowiązującej ustawy dotyczącej ochrony brzegów morskich i skierował projekt do Sejmu.

Na początku września rząd przyjął projekt, który zakłada podwyższenie minimalnych rocznych nakładów na ochronę brzegów z 25,5 mln zł do 34 mln zł oraz wprowadza zasadę monitorowania całego wybrzeża. Program finansowany ma być m.in. z budżetu państwa.

Zmiany wprowadzone do ustawy mają umożliwić urzędom morskim sprawniejsze wykonywanie obowiązków dotyczących budowy, utrzymania i ochrony umocnień brzegowych, wydm i zalesień ochronnych w pasie technicznym wybrzeża oraz reagowanie na zagrożenia związane z erozją brzegu.

W dokumencie zaktualizowano listę odcinków brzegu morskiego przeznaczonych do działań ochronnych. Zrezygnowano z przyporządkowania kwot przeznaczonych na finansowanie zadań ujętych w programie do konkretnych odcinków. Dzięki temu możliwe będzie bardziej elastyczne wydatkowanie środków na realizację zintegrowanych projektów ochrony brzegów morskich.

W projektowanej nowelizacji rozstrzyga się, że monitorowane ma być całe wybrzeże, dlatego jednoznacznie określono, że obowiązkowe jest podejmowanie prac i badań dotyczących ustalenia aktualnego stanu brzegu morskiego, a nie tylko odcinków wyznaczonych do objęcia najpilniejszą ochroną.

Wieloletni „Program ochrony brzegów morskich” powstał jako środek przeciwdziałania postępującej erozji brzegu morskiego - dlatego zdecydowano się na selektywną, aktywną ochronę brzegów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.