PARTNER PORTALU
  • BGK

Iluminacja Wzgórza Katedralnego we Fromborku

  • PAP    17 listopada 2010 - 19:55
Iluminacja Wzgórza Katedralnego we Fromborku

Nowoczesne oświetlenie za 400 tys. zł rozbłysło po raz pierwszy w środę wieczorem na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku.
Iluminacja ma wydobyć piękno gotyckiej świątyni, w której spoczywają szczątki Mikołaja Kopernika. Do oświetlenia zabytkowych obiektów użyto energooszczędnych halogenów o wysokim współczynniku natężeń i barw światła. Zamontowano też urządzenia sterujące, które umożliwią organizację widowisk światło-dźwięk. Oświetlone zostały zarówno ściany i dach średniowiecznej bazyliki archikatedralnej, jak i pałace biskupie, mury oraz baszty obronne. 

Inwestycję, sfinansowaną przez samorząd wojewódzki, sejmik zrealizował we współpracy z władzami miejskimi Fromborka i Archidiecezją Warmińską. Projekt zatwierdził wojewódzki konserwator zabytków.

Władze regionu uznały inwestycję za niezbędną, bo Wzgórze Katedralne należy do zabytków najwyższej klasy i przyciąga do Fromborka turystów z całego świata.

- Nowoczesne oświetlenie takich obiektów to od dawna norma w Europie i coraz częściej także w dużych miastach Polski. Dlatego bardzo nam zależało, żeby iluminację zafundować także Fromborkowi - powiedział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Jacek Protas.

Największym zainteresowaniem zwiedzających miasto cieszy się gotycka katedra - miejsce spoczynku szczątków Mikołaja Kopernika, którego ponowny pochówek odbył się 22 maja 2010 roku. Grób astronoma znajduje się pod posadzką przy ołtarzu Świętego Krzyża, w prawej nawie kościoła.

Fromborska świątynia, z którą Kopernik związany był jako kanonik kapituły warmińskiej, została zbudowana w latach 1329-88. Jest jedną z największych budowli sakralnych w tej części Europy.

Czytaj też:

Iluminacja przyszłego ratusza przy ul. prof. Religi 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.