PARTNER PORTALU
  • BGK

Innowacje w Małopolsce – otwarcie Life Science Park

  • pt    10 października 2014 - 08:29
Innowacje w Małopolsce – otwarcie Life Science Park

Wysokiej klasy powierzchnia laboratoryjna oraz biura pod wynajem czekają na firmy z branży life science w Jagiellońskim Centrum Innowacji.
Inwestycja o całkowitej wartości 172 mln zł, otrzymała dofinansowanie z Programu Innowacyjna Gospodarka w wysokości 154,4 mln zł. Dzięki niej Małopolska zyskała nowoczesny i wyspecjalizowany ośrodek innowacyjności.

Czytaj też: Nowa perspektywa, nowe wyzwania dla województw

- Małopolski Park jest jedną z ważniejszych inwestycji  współfinansowanych z unijnych środków. Jest to nie tylko miejsce, gdzie zlokalizowane są laboratoria i biura, ale prowadzona jest też działalność dotycząca inwestycji kapitałowych w innowacyjne przedsięwzięcia, a także działania związane z rozwojem klastra instytucji naukowo-badawczych oraz przedsiębiorstw z obszaru life science – podkreślała wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel podczas uroczystego otwarcia.

Na infrastrukturę Parku składa się kompleks 3 budynków (20 tys. m²) z wysokiej klasy powierzchniami laboratoryjnymi i biurami pod wynajem dla dużych firm i MŚP, działających w branży lifescience (biotechnologii, biomedycyny, biologii, chemii, farmakologii, fizyki, nanotechnologii i ochrony środowiska).

W budynkach A i C Park udostępnia powierzchnie laboratoryjne dla przedsiębiorstw. Budynek B przeznaczono głównie na rozwój projektów naukowych z obszaru life science.  

 Czytaj też:  Nowa perspektywa finansowa UE wyzwaniem dla Polski Wschodniej

Dodatkowo, ze środków Programu Innowacyjna Gospodarka utworzono fundusz zalążkowy, którego celem było powołanie minimum 13 innowacyjnych spółek z obszaru life science i wsparcie ich rozwoju w pierwszej fazie istnienia. Pod koniec marca br. JCI Venture Sp. z o.o. wypełnił portfel inwestycyjny powołując łącznie 16 spółek typu start-up i obejmując w nich udziały za 11,6 mln zł.

- Nowa perspektywa finansowa oznacza nowe możliwości finansowania rozwoju parków. Nie potrzebujemy już jednak rozbudowywać infrastruktury w takim stopniu jak robiono to dotychczas. W najbliższych latach najważniejsze będzie podnoszenie zakresu i jakości specjalistycznych usług na rzecz innowacyjnych przedsiębiorstw. Mam nadzieję, że Life Science Park włączy się w realizację takich działań – powiedziała wiceminister Wendel.

W Programie Inteligentny Rozwój 2014-20 planowane jest wsparcie świadczenia przez instytucje otoczenia biznesu (w tym parki) wysokiej jakości proinnowacyjnych, specjalistycznych usług na rzecz przedsiębiorstw.  Zgodnie z podejściem popytowym to przedsiębiorcy będą decydować z jakich usług chcą skorzystać i do którego ośrodka innowacyjności się zgłosić.

Parki będą mogły być również partnerami w różnego rodzaju projektach o charakterze naukowo-badawczym oraz wdrożeniowym. Dodatkowo poprzez specjalne spółki celowe będą mogły brać także udział w realizacji projektów dotyczących inkubacji i wsparcia kapitałowego dla początkujących przedsiębiorców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.