Inowrocław chce dofinansowania obwodnicy

  • Portalsamorzadowy.pl
  • 21-02-2013
  • drukuj
Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza napisał list do marszałka kujawsko-pomorskiego przedstawiając nowe możliwości finansowania inwestycji drogowych w tym modernizacji drogi krajowej 15 i budowy obwodnicy Inowrocławia.
Inowrocław chce dofinansowania obwodnicy

Zdaniem Brejzy źródeł nowych możliwości finansowania tych zadań należy upatrywać w ostatnich pomyślnych dla Polski decyzjach brukselskich dotyczących ustalenia unijnego budżetu na lata 2014-2020. Prezydent Inowrocławia przedstawia w tym zakresie trzy sugestie: unijne wsparcie, kontrakty wojewódzkie i zaangażowanie samorządu wojewódzkiego. 

Czytaj też: RP zaprasza Tuska do Zawiercia na rozmowy o obwodnicy 

- W związku z prowadzonymi rozmowami na temat podziału puli środków przez Minister Rozwoju Regionalnego dla poszczególnych województw w ramach tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych, proszę Pana Marszałka o wzięcie pod uwagę możliwość sfinansowania modernizacji drogi krajowej 15 (druga jezdnia - Gniezno przez Inowrocław do Torunia oraz obwodnicy Inowrocławia). Alternatywną możliwością realizacji tych inwestycji są kontrakty wojewódzkie - argumentował prezydent Brejza.

Czytaj: Otwarto warunkowo obwodnicę Olecka 

Prawo nie zezwala marszałkom województw na budowanie dróg krajowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjęli od rządu - wraz ze środkami finansowymi -  ich fragmenty na czas realizacji inwestycji drogowej.  Dlatego też prezydent  Inowrocłwia zwraca uwagę na inicjatywę Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej uczestniczenia samorządu województwa w budowie obwodnic miast na drogach krajowych. 

-  Zakończyły się prace dokumentacyjne i 18 stycznia 2013 r. wydane zostało przez wojewodę kujawsko-pomorskiego zezwolenie na realizację inwestycji (ZRID). Ze względu na to, że ZRID dla naszej obwodnicy wydany został z klauzulą natychmiastowej wykonalności - grunty przewidziane pod budowę Inowrocławia już stały się własnością Skarbu Państwa i nie ma żadnych przeszkód dla rozpoczęcia realizacji tej inwestycji. Obwodnica Inowrocławia jest  aktualnie największą inwestycją drogową przygotowaną w województwie kujawsko-pomorskim do realizacji a jednocześnie uznaną w strategii rozwoju województwa za priorytetową - podkreśla prezydent w piśmie do Marszałka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

INOWROCŁAW EKSTERYTORIALNY! Tego chyba chce pan niby=prezydent

777, 2013-02-25 22:53:37 odpowiedz

To jest kuj-pom, region, w którym każda droga szybkiego ruchu ma się zaczynać 50 km od największego miasta - Bydgoszczy. A potem wszystkie uczone głowy udają, że zastanawiają się dlaczego w regionie recesja i bezrobocie. A może by tak spróbować jak w tych "normalnych" województwach, gdzie ...największe miasto, naturalne centrum gospodarki regionu jest dobrze skomunikowane, a nie odcinane? rozwiń

123, 2013-02-25 18:36:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE