PARTNER PORTALU
  • BGK

Intencja jest ale termin budowy sali koncernowej się odsuwa

  • PAP    20 czerwca 2012 - 17:54
Intencja jest ale termin budowy sali koncernowej się odsuwa

Pod listem intencyjnym w sprawie budowy sali koncertowej dla orkiestry Sinfonia Varsovia podpiszą się w czwartek dyrektor artystyczny zespołu Krzysztof Penderecki i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nowa siedziba zespołu ma kosztować 110 mln euro.
W czwartek w warszawskiej siedzibie Sinfonii Varsovii odbędzie się Święto Muzyki na Grochowskiej. Tego dnia zostanie podpisany list intencyjny o budowie nowej sali koncertowej dla zespołu.

Obok kompozytora Krzysztofa Pendereckiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz swój podpis pod deklaracją złożą także architekt i projektant budynku Thomas Pucher oraz dyrektor naczelny zespołu Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski.

Marynowski powiedział, że podpisanie się pod listem stanowi po konkursie architektonicznym drugi etap wstępny budowy. Pytany o to, kiedy nowa siedziba orkiestry stanie przy ul. Grochowskiej, dyrektor odpowiedział, że z powodu kryzysu finansowego oddanie budynku, planowane wcześniej na 2016 r., prawdopodobnie zostanie przesunięte na dalszy termin.

"Teraz podpisanie się pod taką datą byłoby zbyt optymistyczne" - podkreślił Marynowski. Według niego zobowiązanie się obu stron stanowi dowód, że przygotowania do realizacji już trwają.

"Rozpatrujemy możliwość podzielenia projektu na dwa, aby rozpocząć od wyremontowania zabytkowych budynków znajdujących się na terenie siedziby orkiestry" - zaznaczył dyrektor. Rozpoczęcie prac przyspieszyłoby - według niego - pozyskanie środków z funduszy unijnych.

Kompleks na Grochowie ma się stać centrum kulturalnym prawobrzeżnej części stolicy. Gronkiewicz-Waltz spodziewa się, że oprócz muzyki placówka będzie też ośrodkiem innych dziedzin sztuki, m.in. teatru, filmu, malarstwa.

Orkiestra Sinfonia Varsovia sprowadziła się na ul. Grochowską w 2009 r. Zespół zajął zabytkowy kompleks, w którym dawniej mieścił się Instytut Weterynaryjny należący do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Za prawie trzyhektarową działkę na Grochowie stołeczny ratusz zapłacił uczelni 15,6 mln zł.

W sąsiedztwie historycznych zabudowań dawnego Instytutu Weterynaryjnego ma stanąć nowoczesna sala koncertowa mieszcząca 1,8 tys. widzów.

Według pomysłu projektanta scena w nowym budynku "zawiśnie" wśród falujących wokół niej balkonów. Projekt austriackiego architekta Thomasa Puchera, wyłoniony dwa lata temu w międzynarodowym konkursie ogłoszonym przez miasto, zakłada też zagospodarowanie terenu przy ul. Grochowskiej 272. Ma tam powstać "ogród muzyki" otoczony wysokim na trzy metry ogrodzeniem, oddzielającym muzykę od hałasu dobiegającego z ulicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.