PARTNER PORTALU
  • BGK

Internet szerokopasmowy bazą dla innych inwestycji w świętokrzyskim

  • PAP    2 stycznia 2015 - 13:45
Internet szerokopasmowy bazą dla innych inwestycji w świętokrzyskim
fot.fotolia

Budowa szkieletowej sieci szerokopasmowego internetu oplatającej całe województwo oraz remonty i przebudowy dróg będą największymi inwestycjami, planowanymi w 2015 roku w regionie. Wiosną rozpocznie działanie nowy szpitalik dziecięcy.
Największą inwestycją w budżecie województwa świętokrzyskiego będzie budowa sieci szkieletowej szerokopasmowego internetu. W 2015 roku trafi na ten cel prawie 151 mln zł.

Całość realizowanego już projektu obliczono na 200 mln zł. Jak powiedział przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, a jednocześnie wiceminister gospodarki, Arkadiusz Bąk, to bardzo ważna i opłacalna inwestycja.

Czytaj też:Internet szerokopasmowy odchodzi do lamusa?

Zwrócił uwagę, że przedsięwzięcie zagwarantuje większą konkurencyjność regionu oraz zwiększy jego atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów. Co ważne, przy ogromnym dofinansowaniu zewnętrznym. "Mamy unikalną sytuację, w której 95 proc. środków z tych 200 mln zł otrzymujemy z zewnątrz. 85 proc. z UE i 10 proc. z budżetu krajowego" - wyliczał.

Bąk podkreślił także, że sieć będzie własnością województwa. "Jeżeli po okresie trwałości, po siedmiu latach, zarząd województwa, który wtedy będzie działał, uzna że chce sprzedać tę sieć, to wówczas te 200 mln, czy ile ona będzie wtedy warta, to będą pieniądze województwa" - podkreślił.

Przewodniczący sejmiku zwrócił uwagę, że sama sieć jest dopiero bazą do oferowania mieszkańcom regionu zaawansowanych usług telekomunikacyjnych.

"Dopiero przedsiębiorcy, którzy na tej infrastrukturze będą bazować, będą oferować tą usługę mieszkańcom. Sama infrastruktura, tak jak budowa drogi, nie tworzy przychodów, a wydatki. Natomiast usługi na niej prowadzone tworzą przychód. Tak jak przewozy osobowe, towarowe na drogach tak również dystrybucja kontentu i przesyłanie danych będzie go generować" - zauważył.

Na 2015 rok zaplanowano także kilka inwestycji transportowych. Budżet Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (ŚZDW) wyniesie w nowym roku 123 mln zł.

"Mamy osiem inwestycji przechodzących z ubiegłego roku i osiem zadań nowych" - powiedział dyrektor ŚZDW Damian Urbanowski. W tej drugiej grupie znalazła się m.in. kontynuacja odcinka drogi wojewódzkiej nr 744 Radom-Starachowice między Grębowcem a Osinami (pow. starachowicki), 751 i 756 w okolicach Nowej Słupi w Górach Świętokrzyskich, 728 Małogoszcz - Gnieździska (pow. jędrzejowski) oraz ulicy Bohaterów Warszawy w Busku Zdroju.

Budżet pozostający w dyspozycji ŚZDW na 2015 r. jest dużo niższy niż dwa czy trzy lata temu. "Kwoty są dużo mniejsze, niż w 2012 roku, ale porównywalne z tymi jakimi dysponowaliśmy w 2010 roku. Jest to spowodowane wykorzystaniem środków unijnych z perspektywy 2007 - 2013 i brakiem jeszcze środków z nowej perspektywy. Te powinny pojawić się pod koniec roku" - wyjaśnił Urbanowski.

Niewiele mniej na miejskie drogi wydadzą w przyszłym roku Kielce. Jak poinformował w komunikacie przesłanym PAP rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg (MZD) Jarosław Skrzydło, "planowana wysokość nakładów na inwestycje drogowe, oświetleniowe, kanalizacji deszczowej, prace projektowe oraz dokumentacje przyszłościową wynosi - 106,8 mln zł".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.