PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestują w transport publiczny

  • EMM    28 czerwca 2010 - 10:34

Ogółem, na doposażenie taboru autobusowego miasto przeznaczyło w tegorocznym budżecie ponad 10 mln zł, a na rozwój sieci komunikacji tramwajowej 4 mln zł.




O 13 nowoczesnych autobusów powiększy się w tym roku tabor toruńskiego Miejskiego. MZK zmodernizuje też trzy wagony tramwajowe.

- To, że w tym roku możemy kupić aż 13 autobusów, jest efektem skumulowania dwuletniego programu zakupowego. Jeśli zaś chodzi o tramwaje, dużo więcej zmian na lepsze czeka nas w dalszych latach, w związku z realizacją projektu "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013".

W ramach tego przedsięwzięcia budowana będzie m.in. trasa tramwajowa na Bielany, system zarządzania ruchem i modernizowany tabor - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski na konferencji prasowej dotyczącej inwestycji MZK, która odbyła się 25 czerwca 2010 r. w urzędzie miasta.

Sześć nowych wozów kosztowało 9,8 mln zł. Zakup dofinansowany został dotacją z PFRON w wysokości 1,2 mln zł. Będą to wozy marki solaris, wszystkie niskopodłogowe, a jeden przegubowy. Trzy będą zasilane olejem napędowym, a trzy sprężonym gazem ziemnym.

- Cieszę się, że w Toruniu pojawią się autobusy napędzane gazem ziemnym - dodaje prezydent Zaleski. - To nowa jakość technologiczna, ekologiczna i ekonomiczna na ulicach naszego miasta.

Wszystkie solarisy przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych. Mają tzw. przyklęk autobusu, czyli obniżenie prawej strony autobusu o ok. 70 mm, miejsce na środkowym pomoście z pasem bezpieczeństwa oraz rampę najazdowa umożliwiającą wjazd wózków inwalidzkich.

Co ciekawe, na tapicerce siedzeń widnieją elementy architektury Torunia - Ratusza Staromiejskiego i Krzywej Wieży.

- Autobusy wyposażone są m.in. w system informacji pasażerskiej i cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego, kabiny kierowcy oraz strefy przed pojazdem, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację kabiny kierowcy oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika - mówi Piotr Rama, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych MZK.

- Siedem kolejnych solarisów trafi do nas 31 sierpnia. Wówczas będziemy mieli 50 procent taboru autobusowego w nowych standardach. Obecnie mamy 122 wozy, w tym 39 MAN-ów, a teraz dojdzie 13 solarisów - wylicza dyrektor MZK w Toruniu, Maria Zawal.

- Dbamy o poprawę taboru nie tylko autobusowego, ale i tramwajowego. W tym roku zmodernizujemy przynajmniej trzy wagony. Pierwszy, dwuwagonowy skład wyjedzie na trasę w tym tygodniu. Łącznie będzie ich już osiem. Są zdecydowanie bardziej przyjazne pasażerom.

Wagony mają ciekawą kolorystykę, nowe, jednoszynowe płaty drzwi i uchylne okna, zmodernizowane, kolorowe poręcze, nowe, nie wystające z sufitu lampy i wygodne, tapicerowane siedzenia z motywami architektury Torunia. Podłoga wagonów wyłożona jest antypoślizgową wykładziną.

Komfort jazdy pasażerów znacznie się poprawi, gdyż w wagonach panuje mniejszy hałas. Jest za to więcej miejsca, gdyż w drugim wagonie składu zlikwidowano kabinę motorniczego. Poprawią się tez warunki termiczne wewnątrz wagonów, gdyż zastosowano nowe agregaty cieplne.

Ponadto zamontowano nowy system informacji pasażerskiej w technologii led z kasownikami do biletów automatami do ich sprzedaży i cyfrowym monitoringiem wizyjnym przedziału pasażerskiego.

Tramwaj wyposażono w elektrycznie sterowane lustra zewnętrzne, system piaskowania typu 2 SEJ1 przeznaczonego do wspomagania hamowania i rozruchu oraz wiele innych, nowoczesnych rozwiązań usprawniających obsługę pojazdu i poprawiającego warunki pracy motorniczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.