PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycja usprawni ruch do Morskiego Oka

  • PAP    26 lipca 2013 - 08:52
Inwestycja usprawni ruch do Morskiego Oka

Korki, które w sezonie turystycznym tworzą się na drodze prowadzącej z Zakopanego do Morskiego Oka, powinny zmniejszyć się po wybudowaniu dwóch rond i zainstalowaniu zintegrowanych tablic świetlnych. Projekt ma być zrealizowany do końca 2014 r.
Jak poinformował starosta tatrzański Andrzej Gąsienica - Makowski, przedsięwzięcie będzie kosztowało około 4 mln zł, sfinansuje je Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

- Co roku w okresie wakacyjnym tworzą się korki na trasie prowadzącej do Morskiego Oka. To gehenna dla kierowców, dlatego zdecydowaliśmy o budowie dwóch rond: jedno na Wierchu Poroniec, gdzie łączy się droga z Bukowiny Tatrzańskiej i Zakopanego oraz drugie na Łysej Polanie, które ma upłynnić ruch pojazdów w kierunku Polany Palenica i na Słowację - powiedział starosta tatrzański.

Dla usprawnienia ruchu przy drodze wyjazdowej z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka powstaną tablice świetlne. Na tablicach będzie wyświetlana informacja o liczbie wolnych miejsc postojowych na parkingach przed Morskim Okiem oraz o utrudnieniach na drodze prowadzącej nad popularne tatrzańskie jezioro.

Starosta namawia też do korzystania z transportu zbiorowego. - Będzie taniej, ekologicznie i szybciej - powiedział Gąsienica - Makowski. - Możliwości parkingowe są ograniczone. Parkingi zlokalizowane w granicach parku narodowego na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie a także po stronie słowackiej mogą przyjąć 800 samochodów.

Morskie Oko to najliczniej odwiedzane miejsce w Tatrach. Z szacunków Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Wynika, że rocznie ten zakątek gór odwiedza milion turystów. Apogeum ruchu turystycznego w tym miejscu przypada na połowę sierpnia. 16 sierpnia ubiegłego roku na teren TPN weszło prawie 40 tys. turystów, z czego jedna trzecia odwiedziła Morskie Oko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.