PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycja za 800 mln idzie do przodu

  • PAP    4 lipca 2012 - 12:01
Inwestycja za 800 mln idzie do przodu

Ukończono pierwszy odcinek falochronu osłonowego w Świnoujściu.
Ukończono pierwszy odcinek falochronu osłonowego dla portu w Świnoujściu. Inwestycja ma ochronić m.in. instalacje do odbioru gazu z budowanego tutaj gazoportu. Koszt budowy falochronu i innych elementów infrastruktury portowej to około 800 mln zł.

Falochron ma także zwiększyć bezpieczeństwo żeglugi na podejściu do portów Szczecin-Świnoujście.

Czytaj też wcześniejsze informacje na ten temat.

Jak poinformowała Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego w Szczecinie, który prowadzi inwestycję, część ukończonego falochronu ma długość ok. 900 metrów. Na gotowy odcinek wejdą firmy budujące terminal LNG i infrastrukturę powstającego portu zewnętrznego, czyli nabrzeża i stanowiska rozładunkowe.

Falochron jest jednym z elementów powstającej infrastruktury portowej. Docelowo ma mieć długość ok. 3 km. Poza nim powstanie również dla statków tor podejściowy o długości ok. 1700 m i szerokości 200 m. Kolejnym elementem będzie tzw. obrotnica, czyli specjalnie pogłębione miejsce w kształcie elipsy, w którym statki podchodzące do nabrzeży będą mogły manewrować. Głębokość techniczna akwenu będzie miała 14,5 m.

W trakcie budowy falochronu zużyto m.in. 20 tys. ton stali profilowej, ponad 51 tys. metrów sześciennych betonu i wydobyto z dna ponad 3 mln m sześc. urobku.

Podczas prac z dna akwenu obrotnicy i toru podejściowego wydobyto ponad 1,6 tys. bomb, min morskich oraz pocisków artyleryjskich.

Obecnie wykonywane są prace wykończeniowe i wyposażanie, a także prace pogłębieniowe.

Przy inwestycji pracuje 250 osób; roboty budowlane mają potrwać do końca 2012 br. Pracę pogłębieniowe będą trwały jeszcze na początku 2013 r.

Terminal LNG w Świnoujściu, którego częścią będą dwa zbiorniki o pojemności 160 tys. m sześc. każdy, ma ruszyć w 2014 r. i pozwolić na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.