Inwestycje biurowe tylko w Trójmieście

Zdaniem analityków Jones Lang LaSalle, w Trójmieście jest miejsce na duże inwestycje biurowe - wynika z raportu „Trójmiejski Rynek Nieruchomości". Za atrakcyjnością aglomeracji stoi strategiczna lokalizacja, mocno gospodarka lokalna i wykwalifikowane kadry.
Inwestycje biurowe tylko w Trójmieście

- Międzynarodowe korporacje dostrzegają zarówno potencjał gospodarczy i kadrowy, otwartość władz na współpracę z inwestorami, jak i wysoki standard życia w aglomeracji, lokując tu kluczowe projekty z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Z kolei napływ zagranicznych inwestorów i rosnąca renoma Trójmiasta napędza rozwój aglomeracji również w innych obszarach - powiedziała Patricia Lannoije, dyrektor działu badań rynku i doradztwa, Jones Lang LaSalle.

Czytaj też: Aktywność inwestycyjna rynków lokalnych

Tylko w 2012 roku swoje centra w Trójmieście otworzyło pięć zagranicznych korporacji (Bayer AG, WNS, Metsä Group, Misys oraz OIE Support).

Na terenie aglomeracji działają również takie firmy, jak: Thomson Reuters, IBM, Sony Pictures Entertainment, Lufthansa Systems Poland, Intel Technology, Arla Foods, Acxiom, Geoban, Nordea, First Data, Zensar Technologies, Jeppesen, Fineos Investment oraz Kainos.

Dla dalszego rozwoju sektora opartego na wiedzy szczególnie istotny jest stały napływ na rynek pracy absolwentów z kierunków IT oraz finansowych, czyli z tych obszarów będących wiodącymi specjalizacjami Trójmiasta. Według danych GUS-u, na 28 działających w aglomeracji uczelniach wyższych studiuje 95 000 osób, a roczną liczbę absolwentów szacuje się na 23 000.

Czytaj też: Biznes odkrył, że małe jest piękne

Trójmiasto jest także największym w północnej Polsce i czwartym po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu rynkiem biurowym w kraju. Z danych Jones Lang LaSalle wynika, że zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w aglomeracji podwoiły się od 2005 r. i obecnie wynoszą 370 000 mkw.

Największym rynkiem w regionie pozostaje Gdańsk, który skupia ponad 50 proc. biurowców, przy 40 proc. dla Gdyni i pozostałych 10 proc. dla turystycznego Sopotu.

Czytaj też: Najważniejsze nieruchomości w zagranicznych rękach. To problem...

W Trójmieście realizuje się obecnie trzy projekty: Olivia Point&Tower (21 000 mkw.), Alchemia faza I (16 500 mkw.) i Centrum Biurowe Neptun (15 300 mkw.). Zasoby powierzchni biurowej w tych dzielnicach zwiększyły się w pierwszych trzech kwartałach 2012 roku o Opera Office (7 500 mkw.) oraz biurowiec Garnizon.biz Omega&Gamma.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE